بهترين معلم کسى است که داراى قابليت خلق روش هاى تازه است... و بهترين روش، روش خاصى نيست، بلکه هنرى است متکى به عمل هنرمندانه. هر معلمى بايد تلاش کند که در خويشتن، قابليت کشف روش هاى جديد را بپرواند.لئو تولستوى

·▪● بهترین معلم دنیا ●▪·
آموزش و پرورش ابتدایی 
قالب وبلاگ

یک پژوهشگر انسان شناس در آفریقا، به تعدادی از بچه های بومی یک بازی را پیشنهاد کرد

او سبدی از میوه را در نزدیکی یک درخت گذاشت و گفت هر کسی که زودتر به آن برسد آن

میوه های خوشمزه را برنده میشود. هنگامی که فرمان دویدن داده شد، آن بچه ها دستان هم

را گرفتند و با یکدیگر دویده و در کنار درخت، خوشحال به دور آن سبد میوه نشستند.

وقتی پژوهشگر علت این رفتار آنها را پرسید و گفت درحالی که یک نفر از شما میتوانست

به تنهایی همه ی میوه ها را برنده شود چرا از هم جلو نزدید؟ آنها گفتند: "اوبونتو

به این معنا که "چگونه یکی از ما میتونه خوشحال باشه در حالیکه دیگران ناراحتند؟!"

"اوبونتو" در فرهنگ "ژوسا" یعنی "من هستم، چون ما هستیم"

 

پ.ن: میلاد با سعادت منجی عالم بشریت مهدی صاحب الزمان بر شما مبارک

 


موضوعات مرتبط: روش تدریس، داستان، راهکار
[ دوشنبه 3 تیر1392 ] [ 19:14 ] [ سارا سادات حسینی ]

ارزش یابی کیفی توصیفی،الگوی جدیدی در ارزش یابی است که با توجه به عوارض امتحان محوری مانند: اضطراب،رقابت ناسالم،پدیده ی غیر اخلاقی تقلب،ضربه وارد شدن به خلاقیت وابتکار فراگیران،ایجاد نگرش منفی به درس و مدرسه و پدیده ی جهانی شدن و چالش های فراروی بشر و توقعات جدید جامعه و دولت ها ازنظام تعلیم و تربیت طرح گردید .

این طرح ویژگی هایی همچون:پویایی،بازخورد،کیفی بودن،عملکردگرایی،فرایندی و همه جانبه گرایی را دارا می باشد و چنانچه به نحو مطلوب اجرا گردد،نتایجی همچون بهبود یادگیری،افزایش بهداشت روانی کلاس درس،افزایش اعتماد به نفس،افزایش روحیه ی نقدپذیری و... در دانش آموزان را به همراه خواهد داشت.  از آنجا که اجرای این طرح مستلزم بکارگیری شیوه های نوین تدریس و آشنایی با جدیدترین نظریه های یادگیری است.معلمان گرامی که مجریان اصلی و مؤثر این طرح هستند، با مطالعه و افزایش اطلاعات علمی تخصصی خود و همچنین مصلح شدن به شیوه های نوین تدریس و دانش آموز محور و فعالیت محور این طرح را در رسیدن به اهداف مورد نظر همراهی و مساعدت نمایند.

 

Boy student using imagination to write story or essay


ادامه مطلب
[ جمعه 3 خرداد1392 ] [ 17:18 ] [ سارا سادات حسینی ]

امام علی (ع) فرمودند:
إن‎‏َّ هذِِهِ الْقُلوبَ تَمَلُّ‏‏‎ُّ كَما تَمَلُّ الْأبْدانُ فَابْتَغوا لَها طَرائِفَ الْحِكَمِ.(نهج البلاغة، حكمت91)

دلها مانند بدنها خسته می‌شوند پس (برای رفع خستگی آنها)حكمتهای تازه بجویید.
 

خستگی بدنی و روحی برای انسان ، حالتی آزار دهنده  است که تقریبا" تمام توان و انرژی وی را تحت تاثیر قرار داده و از کارایی  افراد می کاهد . و درتعریف آن گفته شده :
"خستگی  Fatigue  کاهش توانایی انجام دادن کار است ، خواه  کار بدنی باشد یا ذهنی  . 
خستگی ،  آسیب دیدن عمل دستگاههای  حسی، عصبی، یا عضلانی که در نتیجه انگیزش و فعالیت مداوم پیدا می شود .
خستگی، بیزاری و سیری است که یک احساس بدنی خاص می باشد
عصبانیت Nervousness  حالت تنش درونی ، بی آرامی ، و حساسیت فوق العاده را می گویند.
   منظور در این نوشته کوتاه ،  خستگی اعصاب،ضعف عصبی ، نوراستنی Neurasthenia  نیست . خستگی اعصاب یک بیماری کنشی است که با احساس ضعف و کاهش فعالیت بدنی و ذهنی مشخص می شود . بیماری عصبی است که شخص مبتلا دایما" از ضعف و خستگی بدنی و ذهنی ، احساس سنگینی در سر ، ضعف حافظه و سایر عوارض شکایت می کند . البته این احساس ، نتیجه فعالیت عضلانی و ذهنی نیست بلکه یک نوع خستگی خیالی است که در اثر اضطراب روانی پیدا می شود.  
    به دلیل اهمیت موضوع ، صرفا" برخی عوامل ، به اختصار و تیتروار خواهد آمد به این هدف که سایر نویسندگان آگاه  و مسلط به موضوع در اینترنت ، نشریات و غیره  به ارائه راهکارهایی برای غلبه برخستگی و کاهش تاثیرات سوء آن ترغیب گردند. 
    معلمان هم مانند سایر افراد ممکن است دچار خستگی شوند ، کار ارزشمند معلم به دلایل بسیار با دیگر مشاغل تفاوتهایی دارد ؛ معلم در کلاس باید از دانش آموزان  ارزشیابی شفاهی و کتبی داشته ،  کلاس را مدیریت و اداره نماید ، سر و صدا و گرمی و سردی  را تحمل کند، واکنش دانش آموزان  را نسبت به تشویق و تنبیه های احتمالی زیر نظر بگیرد ، محبت بورزد، عواطف مختلف از خود بروز دهد، در آن واحد با چندین نفر با وجود تفاوتهای فردی آشکار ، سر و کار دارد، به پرسشهای همه پاسخ دهد، از یادگیری تک تک دانش آموزان  اطمینان حاصل کند ، به پیشرفتهای شاگردان توجه نموده و برای ارتقای سطح کیفی کلاس تلاش کند ،  آشتی دهد ، تشویق کند ، (به جای واژه تنبیه چه بنویسیم؟)  تنبیه کند ، ارتباط بین خود و والدین و مدرسه را ایجاد نماید،دل بسوزاند ، عشق بورزد ، هر دانش آموز را در فرایند آموزش و یادگیری سهیم کند ، دانش آموزان را به نوبه  مطرح کند ، اشکال بگیرد ، رفع اشکال کند ، قضاوت کند ، راهنمایی کند ، نمره دهد، بیش از دیگران مراقب اعمال خود باشد،پند و اندرز دهد و ...
    از طرف دیگر، دانش آموزان  هم مجبورند برای ساعاتی در کلاس نشسته ، مقررات و نظم را رعایت کنند، به پرسشهای معلم پاسخ گویند ، و هر کدام انتظار دارند در  جریان یاددهی و یادگیری  مشارکت داده شوند، سردی و گرمی و سر و صدای کلاس را تحمل کنند ، نسبت به فضای آزاد  منزل و حیاط مدرسه ، از جنب و جوش  خود بکاهند  و ...
    معلم باید حواس کلیه دانش آموزان را هنگام تدریس به خود جلب نماید ، از انتقال صحیح اطلاعات به دانش آموز اطمینان یافته و نکات لازم در شیوه های تدریس خود را مد نظر قرار داده و برای موثر بودن تلاش خود ، همواره به ارزیابی روش خود و میزان یادگیری دانش آموزان بپردازد ، انتظارات مدرسه و  خانواده را در مورد دانش آموزان در حد ممکن بر آورده سازد و ...
       
    مجموعه موارد بالا و صدها مورد فعالیتهای دیگر معلم در کلاس ، می تواند خستگی  وی را به دنبال داشته باشد ...  اما برخی عوامل موثر بر افزایش خستگی معلمان در کلاس چیست ؟

پ.ن:معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد . 
استاد شهید،مرتضی مطهری

                                                 


موضوعات مرتبط: راهکار
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 28 فروردین1392 ] [ 22:2 ] [ سارا سادات حسینی ]

اغلب بچه ها دوست دارند در کارهایی مثل تزیین سفره هفت سین مشارکت داشته باشند، خوب است که  آشنا کردن آن ها با آداب و رسوم عید نوروز را در عمل و با درست کردن کاردستی انجام دهیم.  اگر به دنبال ایده های جالب از انواع تزیینات تخم مرغ های سفره هفت سبن هستید، در این نوشته، ایده های بکر و جدیدی برای تزیین تخم مرغ های سفره هفت سین ارائه شده است.

در این نوشته ده مدل از تزیین و رنگامیزی تخم مرغ هفت سین به شکلهای فانتزی مانند آدم، غول! ، حیواناتی مثل خرگوش، سگ، جوجه و تزیین پازلی آمده است. از این طرح ها برای تزیین تخم مرغ هفت با بچه ها در منزل ، مهد کودک و مدرسه  و یا به عنوان عیدی به مهمانان کوچک می توانید استفاده نمایید.

در تصویر بالا، تخم مرغ ها به شکل آدمک دختر و پسر در آمده است. برای این کار به رول / لوله داخل دستمال کاغذی، مقوا ، کاموا، چسب و قیچی نیازدارید.

پ.ن:سال نو  مبارک...


موضوعات مرتبط: روش تدریس، راهکار، متفرقه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 17 اسفند1391 ] [ 11:3 ] [ سارا سادات حسینی ]


يکي از رسم‌هاي قديمي و خوب ايرانيان، شب يلدا مي‌باشد. براي آشنا کردن کودکان با مراسم شب يلدا مي‌توانيد با کار دستی انار کاغذی شروع کنید.

آموزش کاردستي جعبه انار براي شب يلداي کودکان

مواد لازم براي کاردستي شب يلدا / شب چله:

مقواي نازک يا کاغذ رنگي به رنگ قرمز

قيچي

طرح آماده انار

 

روش درست کردن کاردستي جعبه به شکل انار:

ابتدا طرح آماده انار را از پرينت گرفته.

دور مقوا يا کاغذ کاردستي را با قيچي ببريد.

در نقشه اوريگامي بالا؛ خط چين‌ها محل‌ها تا است. به شکاف داده شده براي متصل کردن بالاي انار دقت نماييد.

در مرحله بعد مانند عکس زير جعبه را تا کنيد تا جعبه انار شما مثل عکس بالا آماده شود.

 

از اين کاردستي مي‌توانيد به عنوان جعبه هديه به کودکان براي شب يلدا استفاده کنيد.موضوعات مرتبط: روش تدریس، متفرقه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 28 آذر1391 ] [ 18:24 ] [ سارا سادات حسینی ]

 چند روز دیگرعاشورای امام حسین  (ع) است. شما قطعا  از همین حالا داغدار عزیز زهرا (ع) هستید . پس تسلیت مرا بپذیرید .حالا برای اینکه کودک و نوجوان شما هم به شما تاسی کند چه کرده اید؟ بیایید با هم کارهایی را که می شود انجام داد تا کودکمان  امام (ع) را بشناسد و به او مهر بورزد را مرور کنیم 

لطفا تا روز عاشورا:

1.       با كودك خود  در این رابطه  گفتگو كنيد . 
-   امام حسین کودکان را بسيار  دوست داشت . او بسیار مهربان بود . کودکان خودش و کودکان اقوام رابطه بسیار خوبی با ایشان داشتند.به دیدارش می رفتند. امام با آن ها بازی می کرد. با آن ها هم غذا می شد و.....
- امام حسین برای این که کارهای خوب را به مردم یاد بدهد و آن ها را از کار های بد بر حذر دارد به دعوت مردم کوفه راهی این سفر شد (وصیت امام به برادرش محمد حنفیه )
-پدر بزرگوار ش حضرت امام علی (عليه‌السلام) و مادرش حضرت زهرا(سلام‌الله عليها) مي‌باشد . فرزندانش نیز با او به کربلا سفر کردند. درباره کودکان عاشورا با کودک خود گفتگو کنید. فعلا نیاز نیست صحنه ها را برای کودک به شکل واقعی باز کنید بلکه می توانید از نماد ها استفاده کنید.

2.  برای کودک طبل کوچکی یا زنجیرهای کوچک مخصوص زنجیر زنی ، بیرق های کوچک و... بخرید (این کار حس تشخص طلبی کودک را ارضاء خواهد کرد. همچنین احساس تعلق به گروه های خاص را هم در دوره ای از کودکی یعنی حدود ۵ و۶ سالگی وجود دارد و هم در نوجوانی یعنی حدود سنینی راهنمایی و اوایل دبیرستان)

3. حتي الامكان با كودك خود درمراسم و مجالس ويژه اين روز ها شركت كنيد.مواظب باشید کودک در مجالس خسته نشود. اگر این مجالس ویژه کودکان برگزار شود بسیار جذاب تر خواهد بود .

4. اگر در شهر یا در نزدیکی شهر شما امامزاده اي وجود دارد حتي‌الامكان كودك را به زيارت ببريد. سعی کنید این زیارت و حضور کودک در صحن و سرای امام زاده برایش خوش خاطره باشد. برای او خوراکی های دلخواه همراه ببرید. اگر بتوانید با اقوام هماهنگ کنید و کودک دوستانش را هم در کنار خود داشته باشد بسیار بهتر است

5. حتي‌الامكان در این روز ها به رفتار خود دقت بیشتری مبذول دارید. منکر را ترک و معروف را انجام دهید.یعنی به هدف اصلی قیام امام توجه داشته باشید(نشان دادن عملی پیروی از امام (ع)).

6. اندوه خود را با کودک در میان بگذارید و به او یاد آوری کنید که نگران جایگاه خود نباشد(گریه و بی تابی والدین کودک را نگران می کند.او گمان می کند باعث ناراحتی شما شده و این گمان ممکن است احساس امنیت او را بر هم بزند).

7. در مقابل تباکی های کودکان حساس باشید وآن ها را به بهترین نحو تشویق کنید.

8.از خطاهاي كودك در اين روز با گوشزد كردن عظمت و صفات امام به خصوص علاقه و رعایت کودکان توسط ایشان چشم‌پوشي كنيد. بگذارید او لذت و اهمیت این صفت را در ارتباط با دیگران درک کند. و به شکل عملی با مهربانی امام عزیز آشنا شود. این کار را می توانید به بهانه نام کودک اگر نام او حسین یا ... است نیز انجام دهید. اجازه بدهید کودک از داشتن این نام لذت ببرد و در سایه این نام احساس امنیت و آرامش کند .   

  با انجام این کارها میتوانید امید وار باشید که کودک شما امام حسین (ع) را دوست بدارد. به او احترام بگذارد و در مشکلات از او استمداد بجوید ان شاء الله.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، شناخت کودک، تربیت دینی، راهکار
[ سه شنبه 30 آبان1391 ] [ 19:41 ] [ سارا سادات حسینی ]

روانشناسی دیکته نویسی 

با تاکید بر درمان مشکلات (دیکته نویسی) دانش آموزان مقطع ابتدایی

 مقدمه: املا بخشی از برنامه آموزشی است که در آن خلاقیت مطرح نیست بلکه تنها یک نمونه ویا ترتیب حروف آن مد نظر است.املای یک کلمه ...

 منبع:http://moshaver122.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:6 ] [ سارا سادات حسینی ]

درمان مشکلات (خواندن )دانش آموزان 

خواندن یکی از پیشرفته ترین وپیچیده ترین تواناییهای ذهنی انسان است.خواندن یعنی ارتباط کلی فرد بایک سری اطلاعات سمبلیک (نمادین)که به جنبه بصری یادگیری ..........

 منبع:http://moshaver122.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:2 ] [ سارا سادات حسینی ]

روانشناسی ریاضی

با تاکید بر (درمان مشکلات ریاضی دانش آموزان مقطع ابتدایی)

 

اصطلاح اختلال ریاضی در مورد دانش آموزانی بکار می رود که علیرغم داشتن هوش طبیعی،و سلامتی کامل در بینایی و شنوایی،در انجام مهارتهای محاسباتی ضعیف هستند. در این گروه کودکان نقص جدی در یادگیری مهارت های ریاضی از شناخت اعداد گرفته تا عملیات ریاضی و مسائل مربوط به ...........................................

منبع:http://gojagurt.blogfa.com/


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:0 ] [ سارا سادات حسینی ]

یکی ازدانشجویان دکتر حسابی به ایشان گفت:شماسه ترم است که مراازاین درس

می اندازید.من که نمی خواهم موشک هوا کنم.میخواهم در روستایمان معلم شوم.

دکتر جواب داد:تو اگر نخواهی موشک هوا کنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول ولی تو

نمی توانی به من قول بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا نخواهد موشک هوا کند. 

پ.ن: من امسال معلم سوم ابتدایی روستا هستم.متاسفانه بچه ها پایه درسی بسیار ضعیفی دارند . امیدوارم  از عهده ی این بچه های شیطون بر بیام .قبلا از کمک و راهنمایی شما همکاران تشکر میکنم.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، متفرقه
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 13:41 ] [ سارا سادات حسینی ]

فرارسیدن سال تحصیلی جدید بر معلمان  مهربان و سخت کوش و دانش آموزان عزیز مبارک


موضوعات مرتبط: اشعار ناب، متفرقه
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 13:4 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

۱) لباس هایی با پارچه نخی و سبک، بهترین لباس ها برای رفتن به مدرسه هستند.
۲) از کفش های نرم، راحت و سبک برای حضور در محل کارتان کمک بگیرید. اگر معلم ورزش هستید، کتانی های لژدار بهترین گزینه برای شما محسوب می شوند.

۳) بهتر است آقا معلم ها برای رفتن به کلاس کت وشلوارهای رسمی نپوشند. پوشیدن یک بلوز و شلوار ساده می تواند حس نزدیکی بیشتری را بین معلم و بچه ها به وجود بیاورد.
۴) اگر اصرار به پوشیدن کت دارید، کت های تک و کتان بپوشید.
۵) جور کردن رنگ کفش با کمربند، شلوار یا مانتو در آقایان و خانم های معلم برای بچه ها بسیار جذاب است.
۶) خانم های معلم می توانند رنگ مانتو و مقنعه خود را با هم ست کنند.
۷) استفاده از زیورآلات مختلف در کلاس درس، کار معقولی نیست. به دست کردن حلقه و ساعت کافی است.
۸) خانم معلم ها می توانند رنگ مقنعه را با شلوار و رنگ مانتو را با کفششان، هماهنگ کنند تا ظاهر مناسبی پیدا کنند.
۹) پوشیدن بلوز و شلوار های کتان با رنگ کرم یا سبز می تواند آقا معلم ها را خوش تیپ تر کند.
۱۰) در روزهایی که جلسه انجمن اولیا و مربیان دارید، لباس های رسمی و مرتب بپوشید. اگر از کمی عطر هم استفاده کنید که چه بهتر.
۱۱) بهتر است خانم معلم ها در روزهای سرد سال علاوه بر پالتو، مانتوی سبکی هم بپوشند تا در صورت نیاز، پالتویشان را درآورند که گرمای کلاس اذیتشان نکند.
۱۲) خانم های معلم به خصوص در روزهای امتحان نباید کفش های پاشنه دار بپوشند زیرا صدای تق وتق پاشنه این کفش ها در کلاس تمرکز بچه ها را به هم می ریزد.
۱۳) اگر کلاس درس تخته گچی دارد، برای پیشگیری از حساسیت های پوستی، یک جفت دستکش نخی همراه داشته باشید و سر کلاس آن را دستتان کنید.
۱۴) آرایش های تند و غلیظ و استفاده از لاک یا فرنچ ناخن اصلا برازنده یک خانم معلم نیست.
۱۵) بهتر است خانم معلم های میانسال برای برازنده تر شدن ظاهرشان از کیف و کفش های چرم و مانتو و شلوارهای کرپ استفاده کنند. 
۱۶) اگر در مناطق محروم یا قسمت هایی از شهر که مردم آنجا درآمد کمتری دارند، تدریس می کنید، بهتر است لباس ، کیف و کفش های گران قیمت نپوشید. ظاهری ساده و در عین حال مرتب و تمیز می تواند آراستگی تان را حفظ کند.
۱۷) اگر یکی از شاگردان شما، پدر، مادر یا یکی از نزدیکانش را از دست داد، برای نشان دادن احترامتان به او یکی، دو روز با لباس مشکی در کلاس درس حاضر شوید.
۱۸) خانم معلم های چادری می توانند زیر چادر مشکی شان روسری هایی با رنگ های روشن بپوشند.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 12:55 ] [ سارا سادات حسینی ]

معلم‌ها به دلیل مشغله زیاد به ندرت فرصت پیدا می‌کنند تا درباره کارهایشان فکر کنند و این باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را کم‌تر دریابند و در اصلاح روش خود کم‌تر موفق شوند.

برای کنترل کلاس باید ”‌کنترل تاکتیکی” داشت. کنترل تاکتیکی یعنی اینکه معلم دارای روش نظام‌مند و عملی برای مدیریت کلاس باشد و در آن بی‌نظمی و رفتار دانش‌آموز کم‌تر شود. هم‌چنین معلم باید آنچه که در درس ایجاد مشکل می‌کند را پیش‌بینی کند و برای رفع آن برنامه‌ریزی کند. معلم در کنترل کلاس باید توانایی جلب توجه کامل شاگردان را در کلاس درس و در هر لحظه و هرجا داشته باشد. مخاطب ما در این مباحث در وهله اول، معلمان تازه کار می‌باشند زیرااولین روز مدرسه برای معرفی خود، اهمیت به‌سزایی دارد و برای ایجاد اولین برداشت خوب، فرصت دومی وجود ندارد.

 برای داشتن سال تحصیلی مفید و هدفمند باید ”‌مرحله استقرار” به خوبی انجام شود. معلم از طریق ”‌مرحله استقرار” می‌تواند در مراحل اولیه کار در آغاز سال تحصیلی، ضوابط و مقررات خود را در کلاس درس تثبیت کند و باید برای مرحله استقرار قبل از تشکیل اولین جلسه درس برنامه‌ریزی کرد.

دلایل اهمیت اولین جلسه درس

- معلم صرف نظر از میزان تجربه، وقتی برای اولین بار جلو کلاسی می‌ایستد، نوعی فرهنگ یادگیری را ایجاد می‌کند که تا پایان رابطه کاری بین معلم و شاگرد تثبیت می‌شود و ادامه می‌یابد.

- اولین تصویری که فرد از خود در ذهن دیگران ایجاد می‌کند وی را ملزم می‌کند تا مطابق آن تصویر، عمل کند.

- اکثر شاگردان، 3 تا 10 دقیقه به معلم تازه وقت می‌دهند تا خود را نشان دهد و با احتمال کم‌تر، در قضاوت‌شان تغییر ایجاد می‌کنند.

- برای تسلط بر ذهن دانش‌آموز باید قبل از آن با رفتار خود به قلب او تسلط پیدا کرد.

- روز اول مدرسه در ایجاد نگرش دانش‌آموزان کلاس اول نسبت به مدرسه بسیار مهم است.

راهبردهایی که معلم‌ها برای روز اول باید در نظر بگیرند. این راهبردها به دو بخش، یکی راهبردهای کاملاً شخصی است و دیگری راهبردهای رفتاری می‌باشد.

راهبردهای شخصی:


- معلم‌ها در هر سن و تجربه باید روشن کنند که کیستند و چه اعتقادی دارند و چه انتظاری از شاگردان دارند.

- ثبات در نحوه معرفی خود به شاگردان حداقل تا وقتی که موقعیت‌شان در کلاس تثبیت شود، اهمیت دارد.


- با جستجو در اعماق روح خود، رفتارهای معلمی و آموزشی خود را بسنجید و برای ارزیابی خود به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:

 1- آیا با حالتی مطمئن، هدفمند و با اعتماد به نفس وارد کلاس می‌شوید؟

2- آیا به هنگام سخن گفتن با دانش‌آموزان از ژست‌هایی حاکی از اعتماد به نفس استفاده می‌کنید؟ (آیا سر بالا، چانه کمی رو به پایین، شانه‌ها به سمت عقب و در وضعیتی راحت و مستحکم قرار دارد؟)

3- آیا از مکث‌های حاکی از تردید و دودلی و الفاظی مثل «ام» و «ا» اجتناب می‌کنید؟

4- آیا لحن قاطع و صریحی دارید؟ آیا زیر و بم صدایتان را برای جلب توجه شاگردان تغییر می‌دهید؟

5- آیا در کلاس طوری می‌ایستید که بتوانید همه کلاس را زیر نظر داشته باشید؟

6- آیا با شاگردان‌تان ارتباط کامل چشمی برقرار می‌کنید تا اولاً آنها را با درس درگیر کنید و ثانیاً مطمئن شوید که دارند کارشان را انجام می‌دهند و شیطنت و شلوغی نمی‌کنند؟

7- آیا از تکان دادن بیش از حد تنه و دست‌هایتان اجتناب می‌کنید؟ (این کار موجب می‌شود حواس شاگردان پرت شود.)

8- آیا به شاگردان لبخند میِ‌زنید؟

9- آیا رفتارهای آزاردهنده‌ای مثل بازی کردن با موهایتان، مشت کردن دست در شلوارتان و غیره دارید؟

10- آیا این حس را در شاگرد ایجاد می‌کنید که نسبت به آنچه می‌گویید از نظر علمی اشراف دارید؟

11- و آیا حوصله شاگردان را سر می‌برید؟

- بین میزان توانایی معلم در درک و کنترل احساساتش در اولین برخورد با شاگردان با کیفیت رابطه آینده آن ها، رابطه مستقیمی وجود دارد.

- ضعف‌های خود را بپذیرید، حتی معلمانی که در نظر دیگران تسلط بر کار خود دارند و دارای اعتماد به نفس هستند در درون خود چنین احساسی ندارند.

- ضعف‌های خود را به طور رسمی با معلم راهنمای یا به طور غیررسمی و خودمانی با همکاران در میان بگذارید تا از احساس تنها بودن و انزوا رها شوید.

- با احساس عدم کفایت خود مقابله کنید زیرا این احساسات موقتی است و کوتاهی در مقابله کردن با آن ها باعث از دست رفتن نظم و کنترل کلاس می‌شود.

برای اطمینان از قلب، معلمان تازه کار، احساسات بعضی از معلمان با تجربه در روز اول کلاس 20 تا 25 ساله را برای شما می‌آوریم تا بدانید که این احساسات طبیعی است.

- نگرانی از اینکه بچه‌ها قابل کنترل نباشند و کشمکش با آن ها در طول سال ادامه یابد و این مسأله باعث می‌شود که ضابطه‌مندی و مقرراتی بودن من می‌شود.

- در شب قبل از سال تحصیلی بدخواب می‌شوم و مکرراً از خواب می‌پرم و صبح زود بیدار می‌شوم.

- صبح روز اول مدرسه حالت مریضی دارم و به زور چیزی می‌خورم، با رسیدن به مدرسه حالم بدتر می‌شود و با ورود به کلاس، دهانم خشک می‌شود.

- در جلسات اول هرگز نمی‌نشینم برای این که با ابهت‌تر و ترسناک‌تر جلوه کنم.

- بچه‌ها را به هنگام ورود به کلاس ورانداز می‌کنم و به آنها تذکر می‌دهم که چه چیزی بیاورند و از رفتاری که انتظار دارم با آن ها صحبت می‌کنم.

- برای اینکه مبادا در روز اول دیر برسم، کابوس دارم و در پایان روز احساس خستگی می‌کنم و انرژی عصبی یک ماهه را در همان روز اول صرف می‌کنم.


- روز قبل از شروع سال تحصیلی عصبی می‌شوم و احساس عدم اعتماد به نفس برای شروع کار دارم.

- هنوز برای اولین بار با شاگردانم در کلاس که روبه رو می‌شوم احساس نگرانی و عدم اطمینان دارم.

- رفتن به کلاس جدید، تجربه‌ای دلهره‌آور است.

- در کلاس آرام نیستم تا اینکه اطمینان پیدا کنم از عهده کلاس برمی‌آیم.

این‌ها صحبت‌های بعضی از معلمان مجرب بود. پس وقتی که کار به این سختی است نمی‌توان بدون پیش‌بینی و برنامه‌ریزی در آن گام نهاد.

راهبردهای رفتاری:

1- دل قوی داشته باشید و به طور محکم و استوار برای موفقیت در کار کوشش کنید.

2- کار را به گونه‌ای شروع کنید که تا پایان سال ادامه یابد.

3- قبل از شروع جلسه اول از کلاس درس بازدید کنید تا مشکلات احتمالی (چراغ - پرده - تهویه - تجهیزات و...) را متوجه شوید.

 4- در بدو ورود به کلاس سلام کنید.

5- خود را معرفی کنید و در صورت لزوم نام خود را روی تخته بنویسید.

6- نام دانش‌آموزان را یاد بگیرید.

7- ژست‌های مثبت داشته باشید و لحن مطمئن در کلام داشته باشید.

8- با استفاده از فعالیت‌های یخ‌شکن (مثل ترتیب دادن یک بازی که در آن بچه‌ها خود را معرفی کنند)، دانش‌آموزان را مشتاق و آن ها را با هم آشنا کنید.

9- انتظارات خود را به روشنی و صریح اعلام کنید.

10- منطقی که پشت انتظاراتتان وجود دارد را برایشان توضیح دهید.

11- این مطالب را که فرآیند یاددهی - یادگیری عمدتاً بر مبنای مشارکت است برای آن ها تفهیم کنید.

 12- قرارداد حقوق و وظایف را از قبل تهیه کنید و به هر کدام از دانش‌آموزان نسخه‌ای بدهید تا امضا کنند و در پیش خود نگه‌دارند.

13- از تجربیات و قوانین معلمان دیگر اطلاع پیدا کنید.

14- قوانین در حد توان و متناسب با سن رشدی آن ها باشد.

15- قوانین کلاس را به صورت بزرگ نوشته و با تصاویر نشان دهید، تهیه این کار را می‌توانید به دانش‌آموزان محول کنید.

16- به قرارداد مرتباً مراجعه کرده و نکات آن را یادآوری کنید.

17- به شخصیت دانش‌آموزان احترام بگذارید.

18- با شاگردان در حد تعادل شوخی و مزاح داشته باشید و در این کار زیاده‌روی نکنید و هم‌چنین خشک و عبوس نباشید.

19- چگونگی رسیدگی با دانش‌آموزان مشکل‌دار را یاد بگیرید.

 برگرفته از وبلاگ یارمهربان


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 12:40 ] [ سارا سادات حسینی ]

طرز برخورد با دانش‌آموزان ناسازگار


1- اگر خود تحت‌ فشارهاي رواني ناشي از زندگي و كار قرار داريم و نمي‌توانيم رفتار وگفتار خود را كنترل كنيم، بهتراست پيش از انجام هركاري درباره دانش‌آموز به فكر روشي براي كنترل فشارهاي خود باشيم. تحقيقات نشان داده ‌است اگر مربيان بتوانند برخي رفتارهاي خود را تغيير دهند، فرمانبري كودك بيشتر خواهد شد.
2- نبايد افكار غلط و انحرافي درباره دانش‌آموز خود داشته باشيم. به طور مثال: «شاگردم اين كار را مي‌كند تا حرص مرا دربياورد يا او موجب تمام مشكلات در كلاس است.» چنين افكاري زمينه به‌وجود آمدن احساس بسيار بد را نسبت به آن دانش‌آموز مهيا مي‌كند و به طور يقين بر رفتار ما و او اثر منفي مي‌گذارد.
3- بايد از ارايه دستورات مبهم، كلي و تكراري اجتناب كنيم. براي مثال، به جاي اينكه بگوييم: «منظم باش»، شفاف و مشخص بگوييم كه از او چه مي‌خواهيم.
4 -به جاي سخنراني و بحث و جدل، بايد كوتاه و مؤثر بالحني محكم ولي در كمال آرامش به او گوشزد كنيم كه رفتارش در ما چه تأثيري گذاشته و اگر از اين رفتار خود دست برندارد، چه عاقبتي در انتظار اوست.
5 -بهتر است به ياد داشته باشيم که عاقبتي را براي او مشخص كنيم كه شدني و كوتاه‌مدت باشد. براي مثال نگوييم: «براي هميشه از اين كلاس خواهم رفت.»
6 -نبايد انجام دادن خواسته‌هايمان را وظيفه او بدانيم بلكه پس از انجام دادن دستوراتمان بايد او را با كلام و هداياي مورد علاقه تشويق کنيم.
7 -مي‌توانيم با مشاركت دانش‌آموزان فهرستي از مهم‌ترين قوانين در كلاس و مدرسه به ‌ترتيب اهميت و همراه با روش انجام دقيق آن تهيه كرده و پس از مشخص كردن نوع محروميت براي انجام ندادن‌شان، آن را با قاطعيت اجرا كنيم.
8 -بايد عوامل مشكل‌ساز را شناسايي و براي رفع آنها اقدام کنيم.
9 -به نيازهاي جسمي، عاطفي، رواني، اجتماعي، اقتصادي و... دانش‌آموزان بايد بيشتر توجه كنيم.
10-بايد سعي كنيم فرصتي را ايجاد كنيم تا دانش‌آموزان بتوانند نسبت به رفتارهاي نامناسب خود فكر كنند.
11-بهتر است که ارتباط مربيان و مسوولان مدرسه را با والدين بيش از پيش تقويت كنيم.
12-بايد از تنبيه ‌بدني به طور جدي خودداري کرده و درصورت نياز از محروم‌سازي‌هاي كوتاه‌مدت استفاده كنيم.
13-خوب است که براي شنيدن مسايل و مشكلات دانش‌آموزان وقت بگذاريم.
14-بهتر است از سرزنش و تحقير كردن و مقايسه‌ دانش‌آموزان به طور جدي خودداري كنيم.
15-بايد ضمن تقويت ابعاد معنوي در دانش‌آموزان،روشهاي آرامش‌دهي ديني را به آنها آموزش دهيم.
16-بايد علايم هشداردهنده خشم را به دانش‌آموزان آموزش دهيم تا بتوانند خشم خود را بهتر كنترل كنند.
17-بهتر است روش‌هاي «آرامش‌دهي» را به آنها آموزش دهيم، ازجمله (تنفس عميق، حرف زدن‌هاي مثبت باخود و...)
18-یكي از دلايل عصبانيت و ناراحتي دانش‌آموزان اين است كه نمي‌توانند احساسات خود را به درستي بيان كنند. مي‌توانيم با كمك عكس و فيلم و نقاشي انواع احساسات مانند خشم، ترس، شادي، غم و... را به آنها آموزش دهيم.
19-چون بسياري از ناسازگاري‌هاي دانش‌آموزان به دليل ناآشنايي مربيان و والدين با مهارت‌هاي زندگي است، توصيه مي‌شود مهارت‌هاي ارتباطي مانند گوش دادن، ابراز وجود، حل مسأله و تصميم‌گيري و ديگر مهارت‌هاي زندگي را خود بياموزيم و به دانش‌آموزان نيز آموزش دهيم.

20-درباره دانش‌آموزان بيش فعال علاوه بر موارد فوق، رعايت موارد زير تأكيد مي‌شود:
• دارو درماني مستمر زيرنظر روان‌پزشك كه ممكن است تا چند سال طول بكشد چرا كه با تشخيص و مراقبت درست، بيشتر آنان تا پايان دوره نوجواني درمان مي‌شوند.
• تأمين خواب مناسب شبانه به هر طريق ممكن، حتي با اعلام خاموشي براي تمامي اعضاي خانواده.
• پرهيز از خوردن قند و شكر، نوشابه گازدار، كاكائو، چيپس و پفك.
• آموزش والدين در زمينه‌ شيوه برخورد با آنها و شيوه‌ كمك كردن به فرزند بيش‌فعال‌شان در انجام كارهاي روزانه


موضوعات مرتبط: راهکار
[ دوشنبه 6 شهریور1391 ] [ 18:52 ] [ سارا سادات حسینی ]

مازلو می گوید:اگر یک موسیقیدان می خواهد در نهایت، در خود به آرامش برسد ، باید بنوازد. به همین ترتیب، یک نقاش باید تابلو بکشد و یک شاعر باید شعر بسراید. یک فرد باید هر چه میتواند باشد باشد.

این نیاز را میتوانیم به خود شکوفایی تعبیر کنیم.

اصطلاح خود شکوفایی نخستین بار توسط کورت گلدشتاین ابداع شد و تمایل بشر به تحقق خویش اشاره دارد. تحقق آنچه بالاقوه در فرد نهفته است . تجلیات این میل میتواند به صورت تمایلی برای ماورای ایده آل بودن ، قهرمان بودن و... ظهور کند.البته ظهور آشکار این نیاز ها ، معمولا به ارضای قبلی نیاز های فیزیولوژیکی و ایمنی و عاطفی و عزت نفس بستگی دارد.

این تمایل در انسانی که نیاز به پیشرفت در او نیرومند است و می خواهد عملکرد خود را بهبود بخشد، آشکار می شود. مشخصات انسان پیشرفت گرا عبارتست از:

1-     دنبال کار آسان نیست

2-     دنبال کاری است که با کار دیگران قابل مقایسه باشد

3-     اهل پشتکار است

4-     سطح آرزو هایش بالاست

5-     بر کار کنترل دارد و ریسک نمی کند.

واما درباره خود شکوفایی از نظر اسلام ، میتوان چنین گفت: انسان ها مانند معادن طلا و نقره اند و پیامبران برای استخراج این معادن آمده اند.

 در روایات نیزچنین آمده است:مردم معدن هایی مانند طلا و نقره اند(حضرت علی علیه السلام)

 از نظر قرآن هیچ موجودی ، فاصله قوس صعود و نزولش به اندازه ی انسان نیست. در قوس صعودی، انسان مسجود فرشتگان [سوره ص 71]، خلیفه ی خدا[بقره 30] امانت دار الهی[احزاب 33] و آفریده ای است که به نیکو ترین شکل خلق شده است[مومنون 14 و تین 4] و به شرط انجام عمل صالح بهترین موجودات خواهد بود [بینه 6] انسان می تواند به جایی برسد که به جز خدا نبیند . ثم دنی فتدلی فکان قاب قوسین او ادنی [نجم 9]  وصف انسان کامل بیان شده است . در معراج پیامبر (ص) سیر صعودی آن حضرت به حدی رسید که جبرئیل گفت:اگر بالاتر بیایم پر وبالم میسوزد [تفسیر المیزان ج 10 بحث روایی]

در این سیر صعودی، جان انسان را جز بهشت بهایی نیست . امام علی (ع) می فرماید : برای جان هایتان جز بهشت بهایی نیست. پس جز در برابر بهشت نفروشیدش.

 در این نگرش انسان خلاصه جهان هستی است و در برابر جهان بزرگ ، جهانی کوچک به شمار می آید. در دیوان منسوب به حضرت علی (ع) در وصف انسان چنین آمده است:

اتزعم انک جرم صغیرا                  فیک انطوی العالم الاکبر

توگمان میکنی موجودی کوچک هستی درحالیکه جهان بزرگ درتو خلاصه شده است.[تفسیر نمونه جلد 18 ص 237]

در قوس نزولی انسان پست تر از حیوان توصیف شده است. (اعراف 179) چنان که میتواند در قساوت  سخت تر از سنگی شود (بقره 74) و سرانجام به اسفل السافلین (تین 7) که پست ترین جایگاه دوزخ است سقوط کند. ( نساء 145) .

 انسان دراین سیر صعود و نزول مسئول و مختار است و هر آنچه کشت کند ، درو میکند. البته او در این مسیر جز سعی و کوشش خود بهره ای نمی برد.

پله پله تا ملاقات خدا

منبع :نگاهی قرانی به فشار روانی نوشته سید اسحاق حسینی کوهساری - نشر کانون اندیشه جوان تهران 1385


موضوعات مرتبط: تربیت دینی
[ جمعه 13 مرداد1391 ] [ 12:45 ] [ سارا سادات حسینی ]

اینترنت می تواند بخصوص در فصل تابستان مکانی گسترده برای کودکان باشد تا بیاموزند، سرگرم شوند، با دوستان مدرسه ای گپ بزنند، و با آسودگی خیال به مکاشفه بپردازند. اما درست همانند دنیای واقعی، وب هم می تواند برای کودکان خطرناک باشد. قبل از اینکه به کودکانتان اجازه دهید که بدون نظارت شما به اینترنت متصل شوند، یک سری از قوانین باید تعیین شوند.

اگر نمی دانید که از کجا آغاز کنید، در اینجا چندین ایده در مورد چیزهایی که باید با کودکانتان بحث کنید تا به آنها در مورد استفاده ایمن تر از اینترنت بیاموزید، آورده شده است.

۱- کودکانتان را تشویق کنید که تجارب اینترنتی خود را با شما سهیم شوند. همراه با کودکانتان از اینترنت لذت ببرید.

۲- به فرزندانتان بیاموزید که به غرایز خود اعتماد کنند. اگر در مورد چیزی احساس ناخوشایندی دارند، باید به شما درباره آن بگویند.

۳- اگر فرزندانتان به اتاق های گفتگو سر می زنند، از برنامه های پیام رسان فوری و بازی های ویدویی آنلاین استفاده می کنند، یا فعالیت های دیگری که به نامی برای مشخص کردن خودشان نیاز است، انجام می دهند، به آنها در انتخاب این نام کمک کنید و مطمئن شوید که این نام باعث افشاء هیچ اطلاعات شخصی درموردشان نمی شود.

۴- به فرزندانتان تأکید کنید که هرگز آدرستان، شماره تلفن یا سایر اطلاعات شخصی شامل جایی که به مدرسه می روند یا جایی که دوست دارند بازی کنند را ارسال نکنند.

۵- به کودکان بیاموزید که تفاوت بین درست و غلط در اینترنت همانی است که در دنیای واقعی وجود دارد.

۶- به کودکان بیاموزید که چگونه به دیگر استفاده کنندگان از اینترنت، احترام بگذارند. مطمئن شوید که آنها می دانند قواعد رفتار خوب فقط به دلیل اینکه پشت کامپیوتر هستند، تغییر نمی کند.

۷- به فرزندان تأکید کنید که به دارایی های دیگر کاربران احترام بگذارند. برایشان توضیح دهید که کپی های غیرقانونی از کارهای دیگران – مانند موسیقی، بازیهای تصویری و سایر برنامه ها- مانند دزدیدن آنان از یک فروشگاه است.

۸- به کودکان بگویید که هرگز نباید دوستان اینترنتی خود را شخصاً ملاقات کنند. توضیح دهید که دوستان اینترنتی ممکن است همانی که خود می گویند، نباشند.

۹- به کودکانتان بیاموزید که هرچه که می خوانند و می بینند، صحیح نیست. آنها را تشویق کنید که در مورد صحت مطالب اینترنت از شما سؤال کنند.

۱۰- فعالیت های اینترنتی کودکان خود را با نرم افزارهای پیشرفته کنترل کنید. کنترل های اینچنینی می توانند به شما در تصفیه کردن محتویات مضر، آگاهی از سایت هایی که کودکانتان سر می زنند و فهمیدن آنچه انجام می دهند، کمک کنند.

منبع: www.ircert.com


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 23 تیر1391 ] [ 14:16 ] [ سارا سادات حسینی ]

برای ایجاد نگرش موفقیت آمیز، از ده راز صحبت می شود که عبارتند از:

1. همیشه از خویش سؤالات مناسب بپرسید (خود ارزیابی).

2.خواسته های خود را هوشمندانه مطرح کنید.

3. به دنبال کارهایی باشید که شما را به سوی فعالیت های مثبت و بالنده بکشاند.

4. شور و هیجان را در زندگی تان گسترش دهید.

5. همیشه از انسان های دیگر بیاموزید. به قول پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله «انسان ها، معدن های طلا و نقره اند».

6. همیشه باور داشته باشید که غیر ممکن ها، ممکن خواهند شد.

7. سعی کنید با افراد موفق معاشرت داشته باشید.

8. مسئولیت پذیر باشید و انجام کارها را به عهده بگیرید.

9. زیاد فکر کنید.

10. معنویت را در زندگی تان جاری سازید؛ زیرا سرچشمه نگرش های مثبت، اتصال به معبود است؛ زیرا خداوند سرچشمه آرامش است.

تمام رازها و نیازها، پروازها، دروازه ها و آوازهای حقیقی و تعالی بخش، از خدا شروع و به خدا ختم می شوند.

خداوند یار و قرین جاودانه و جاودانه هاست و ما دانه ای در سرزمین و خانه الهی هستیم.

خداوند در همین حوالی است و حتی نزدیک تر از رگ گردن به ماست. هر وقت بخوانید، می آید و می ماند و می نوازد. او بهترین دوست انسان های موفقیت جوست. او بهترین آغاز، برای تغییر در نگرش هاست.
موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 19 خرداد1391 ] [ 21:37 ] [ سارا سادات حسینی ]

چهار جمله زیر، نگرش شما را برملا می کند و نوعی تست نگرش سنج باورها و عقاید روانی است:

1.هر گاه گرفتن تصمیم مهمی را دشوار یافتید، بدانید که علتش فقط یک چیز است و آن این که نگرش و تصور روشنی از ارزش های زندگی خود ندارید. به قول رابینز، «عادت کنید و تصمیم بگیرید».

2.هر گاه اجازه دادید که افراد منفی نگر، از سیاهی ها و شکست ها برای شما صحبت کنند، بدانید که نگرش شما نسبت به توانایی هایتان مخدوش است.

3.هر گاه کارهای نیمه تمام یا اصطلاحاً سرمایه گذاری های زخمی، مثل مطالعه ناقص و کار رها شده، دور و بر شما را پر کرده است، بدانید زمان تصمیم قاطع و تغییر نگرش است.

4.زمانی که احساس می کنید شادی های گم شده دارید، بدانید که ذهن به تاریکی ها گرایش دارد و باید عنصر تغییر را وارد کنید.

یک درخت هر چقدر هم که بزرگ باشد، با یک دانه آغاز می شود. طولانی ترین سفرها، فعالیت ها و مسیرها، با اولین قدم پایان می یابد.

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 19 خرداد1391 ] [ 21:26 ] [ سارا سادات حسینی ]

اگر

A  B   C   D   E   F   G   H   I  J   K  L  M   N  O

P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

برابر باشد با

   ۱۰۱۱ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳  ۲  ۱

۲۶  ۲۵  ۲۴ ۲۳ ۲۲ ۲۱ ۲۰  ۱۹  ۱۸ ۱۷ ۱۶  ۱۵ ۱۴  ۱۳ ۱۲

 

HARD WORK (  تلاش سخت ) 

H +A+R+D+W+O+R+K

۹۸٪ = ۱۱۱۸ + ۱۵+ ۲۳ + ۴ + ۱۸ + ۱ +۸ 

KNOWLEDGE (دانش  ) 

K+N+O+W+L+E+D+G+E

۹۶٪ = ۵ + ۷ + ۴ + ۵ + ۱۲ + ۲۳ + ۱۵ + ۱۴ + ۱۱ 

LOVE (  عشق) 

L+O+V+E

۵۴٪ = ۵  + ۲۲ + ۱۵ + ۱۲ 

LUCK ( شانس ) 

L+U+C+K

۴۷٪ = ۱۱ + ۳ + ۲۱ + ۱۲ 

MONEY  ( پول ) 

M+O+N+E+Y

۷۲٪ = ۲۵ + ۵ + ۱۴ + ۱۵ + ۱۳  

LEADERSHIP (  رهبری) 

L+E+A+D+E+R+S+H+I+P

۸۹ ٪ = ۱۶ + ۹ + ۱۹ + ۱۸ + ۵ + ۴ +۱ +۵ +۱۲ 

پس چه چیزی 100% را می سازد ؟  

ATTITUDE ( نگرش ) 

A+T+T+I+T+U+D+E

۱۰۰ ٪ = ۵ + ۴ + ۲۱ + ۲۰ + ۹ + ۲۰ + ۲۰ + ۱

 

اگر نگرش ما به زندگی و گروه وکارمان عوض

شود زندگی100% خواهد شد؟ !!

 


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر
[ جمعه 12 خرداد1391 ] [ 17:48 ] [ سارا سادات حسینی ]

 -   كتاب هاي مفيد و سودمند را در مراسم صبحگاهي به دانش آموزان معرفي نمايید.

-    هنگام تدريس ، مطالب جالبي از كتاب ، مجله و ... را كه ارتباط بسيار نزديكي با درس دانش آموزان دارد ، برگزينید و همراه با درس به آن ها بگویيد و بعد از اين كه شاگردان احساس رضايت و كنجكاوي نمودند ، آن ها را به مطالعه ي بيشتر درباره ي آن موضوع تشويق كند.

-    از روش هاي تدريسي كه مي تواند دانش آموزان را به كتاب و كتابخواني علاقه مند کند(روش مباحثه اي ، روش پژوهش گروهي ، روش مطالعه ي مستقل و..) به طور كلي مي توان گفت روش تدريسي كه دانش آموزان را به كتابخانه و كاوش در دنيا ي اطرافش هدايت كند و آن ها را به كتابخواني و تحقيق بكشاند از بهترين و مناسب ترين روش هاي تدريس به شمار مي رود.

-    خانواده مي تواند الگو خوبي براي بچه ها در رابطه با مطالعه باشند. والدین آنها را به كتاب فروشي ها و نمايشگاه كتاب ببرندو برايشان كتاب بخرند و يا فرزند خودرابه عضويت يك كتابخانه عمومي در آورند تا بتواند كتابي را به امانت گرفته و بخواند. البته اين راهكار در صورتي مفيد مي باشد كه خود خانواده به مطالعه و كتاب اهميت دهند .

-    در مناسبت هاي مختلف و حتي به عنوان جايزه ، البته همراه با چيزهايي ديگر كه دانش آموزان به آن ها علاقه مند هستند ،كتاب اهدا نماييم.

-    دانش آموزان در كلاس داستان های کتاب را باز آفريني و همینطور قصه ها را به نمايش تبديل كنند تا روحيه كتاب خواني در آنها تقويت شود.

-    معلمان دلسوز بايد كتاب هاي غير درسي و مسائل زندگي را آنچنان به هم پيوند زنند كه انگيزه خواندن كتاب دانش آموزان را راهي كتابخانه كند.

-     براي مطالعه آزاد هفته اي يك ساعت كلاس درس خود را در كتابخانه مدرسه تشكيل دهيد.

-    قفسه كتاب وتابلويي براي اين كه كتابهاي تازه با موضوعات مختلف را به دانش آموزان معرفی کنید درکلاس نصب نماييد.

-     مسابقات کتابخوانی در مدرسه برگزار کنید.

-     به دانش آموزان سفارش كنید كه خواندني هاي مفيد را با يكديگر مبادله كنند.

-     ايجاد امكان نمايش و فروش كتاب هاي جالب در محيط مدرسه با مشاركت مراكز فرهنگي و ناشران شايسته با تخفيف ويژه باعث رونق مطالعه و كتاب خواني خواهد شد.

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 29 اردیبهشت1391 ] [ 11:32 ] [ سارا سادات حسینی ]

—دروغ گویی را نادیده نگیرید. نتیجه نشان داده است که اگر به آن توجه نشود دروغ های بزرگ تری خواهند گفت.

—سعی کنیدبه دلیل اصلی دروغگویی پی ببرید. دلایل مختلی در مورد دروغگویی وجود دارد. همه ی عواملی که باعث دروغگویی می شوند،به عنوان ابزاری هستندکه فرد دروغگو برای صیانت ازخودبه کار می برد. دانش آموزدروغگو معمولاً ازعزت نفس پایین برخوردار است.

—به کودک اعتماد به نفس بدهید.« تو مجبور نیستی واقعه را شرح بدهی. من می دانم که تو راست می گویی.»

—به جای توجه به دروغ های کوچک به رفتارهای مثبت کودک توجه کنید. او به تدریج دروغگویی را قطع خواهد کرد.

—می توانید از تکنیک«منصرف نمودن»استفاده کنید. بدین صورت در هنگامی که احساس می کنید دانش آمور یا کودک شما شروع به دروغگویی کرده است، به نوعی مسیر بحث را عوض کنید. برای مثال با قطع کردن حرف او بگویید:« ممکنه این کتاب را برایم بیاورید؟»

— به جای طرد نمودن چنین فردی با وی ارتباط مناسب برقرار کنید.

— قبول کنید که دروغ به مثابه ی «گریه کردن» برای درخواست کمک است.

—اگر پی بردید که علت دروغگویی خانواده است، به مشاوره با والدین بپردازید. در چنین شرایطی به اصلاح خانواده توجه کنید و در نیت و اخلاق و رفتارشان تغییر اساسی ایجاد کنید.   

—هیچ گاه این دانش آموزان رادروغگوخطاب نکنید وآنهارانادیده هم نگیرید.                                    

—تصور نکنید که هر چه این دانش آموز می گوید دروغ است.

—تنبیه و تهدید برای جلوگیری از تکرار دروغگویی اثرسوء دارد.    

—آموزش های اخلاقی ودینی ، به ویژه هم زمان با شروع دوره ی دبستان می تواند در جلوگیری از دروغگویی مؤثر باشد.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ یکشنبه 17 اردیبهشت1391 ] [ 18:43 ] [ سارا سادات حسینی ]

استاد بزرگ و متفکر شهید آیت الله مرتضی مطهری از جمله معلمانی است که خدمات بیشماری ازاو به یادگار مانده است .در این مجال اندک بعنوان الگویی جاودانه برای تمام اعصاروافراد خصوصا قشر معلم جامعه به ذکر گوشه ای از ویژگیهای شخصیتی ایشان می پردازم:

متعبد بودن

ایشان بسیار متعبد بود که نظر قرآن و روایات را اصل بداند... هیچ وقت حاضر نمی‏شد در نوشته، درس و یا سخنرانی خود، کوچک‏ترین تجاوزی از احکام شرعی؛ یعنی همان احکام که فلسفه آنها روشن نیست داشته باشد.

ما را نبود نظر به خوبی و بدی                             مقصود رضای او و خشنودی اوست

تقوا داشتن

از یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله سؤال کردند: فکر می‏کنید استاد بر اثر چه کارهایی به این حد از وارستگی و اخلاق رسیدند که نمونه شدند؟ شاگرد در پاسخ گفت: تقوا، تقوا و تحقیق براساس انجام وظیفه.

احترام به استاد

ایشان در ضمن درس به استادان خودشان بسیار احترام می‏گذاشتند. به نام علامه طباطبایی رحمه‏الله که می‏رسیدند، از ایشان با «روحی له الفدأ» یاد می‏کردند.

 فروتنی

یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: ما به منزل ایشان که می‏رفتیم مثل اینکه با ما رفیق بود. البته گاهی لطف می‏کردند و به منزل ما می‏آمدند، ولی اصلاً این مسائل مطرح نبود. یعنی ایشان خود بزرگ بینی نداشت و این اخلاق انسانی خیلی تأثیر داشت و از خصایص فوق العاده ایشان محسوب می‏شد.

توجه به شاگرد

یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: ایشان گاهی لطف می‏کردند به تنهایی و گاهی همراه با خانواده‏شان به منزل ما تشریف می‏آوردند.

و یکی دیگر از شاگردان ایشان می‏گوید: ایشان برخوردشان بسیار متین و توأم با مهربانی بود. اصولاً استاد مطهری فردی بودند که از هر حیث مؤدب به ادب علمی بودند و برای فضای درس و بحث، همچنین شاگردانشان احترام خاصی قائل می‏شدند.

چشم بگشا و ببین جمله کلام الله را                آیه آیه همگی معنی قرآن ادب است

استاد مطهری رحمه‏الله هرگز نسبت به شاگردش نظر تحقیرآمیز نداشت. یعنی حرف شاگرد را می‏شنید و به این وسیله به شاگردش اجازه عقده گشایی می‏دادیکی از دوستان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: برخورد ایشان با شاگردانشان مانند برخورد دو رفیق بود. خیلی با محبت بودند و با حرارت و شور برخورد می‏کردند.

در خرمن کائنات کردیم نگاه                              یک دانه محبت است و باقی همه کاه

 اصلاح اشتباهات

یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: مرحوم استاد مطهری از آنجایی که خداوند هوش فوق العاده‏ای به ایشان عطا کرده بود و از جنبه علمی بسیار قوی بودند، کمتر می‏شد در هنگام درس اشتباه کنند، اما اگر اتفاق می‏افتاد که در نکته‏ای اشتباه کنند و فی‏المثل یکی از شاگردان اشتباه را یادآور می‏شد می‏پذیرفتند. هیچ گاه سراغ ندارم که ایشان پافشاری در اشتباه خود کنند و مطلب را به زور تحمیل نمایند.اصولاً ایشان در مقابل حق خاضع بودند و آنچه را حق می‏یافتند می‏پذیرفتند.

به نزد من آن کس نکوخواه توست                        که گوید فلان خار در راه توست

هر آن کس که عیبش نگویند پیش                        هنر داند از جاهلی، عیب خویش

عصبانی نشدن

یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: در مدت دوازده سالی که خدمتشان شاگردی می‏کردم، یک دفعه هم ندیدم که در درس با عصبانیت جواب کسی را بدهند.

درشتی نگیرد خردمند پیش                  نه سستی که نازل کند قدر خویش

رابطه معنوی با شاگردان

یکی از شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله می‏گوید: سلوک ایشان به نحوی بود که در دل شاگردانشان نسبت به ایشان محبت ایجاد می‏شد. ما در همان وقت که در درس ایشان حاضر می‏شدیم، در درسهای استادان دیگر دانشگاه هم شرکت می‏کردیم و به خوبی محسوس بود رابطه‏ای که شاگردان استاد مطهری رحمه‏الله با ایشان دارند با رابطه‏ای که دانشجویان دانشگاه با استادان خود دارند، متفاوت است. چه این رابطه رسمی و اداری نبود، بلکه توأم با عشق و شوق بود.

درس معلم ار بود زمزمه محبتی                           جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، تربیت دینی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 10 اردیبهشت1391 ] [ 17:2 ] [ سارا سادات حسینی ]

مردم فقط فكر حفاظت از فرزند خود هستند. اين كافي نيست بايد به كودك آموخت كه وقتي انسان بالغي ميشود از خود حفاظت كند . ضربه هاي سرنوشت را تحمل نمايد وفريب ثروت يا فقررا نخورد واگر لازم شود در يخهاي ايسلند يا صخره هاي سوزان مالت زندگي كند.

براي جلوگيري از مرگ ،او هرچه هم احتياط كند سرانجام روزي بايد بميرد . حال كه با مراقبتهايتان نميتوانيد مانع مرگ او شويد پس اين مراقبتها چه مفهومي دارد؟

بيش از آنچه در راه جلوگيري از مرگ او بكوشيد بايد هنر زندگي را به او بياموزيد.

 ژان ژاك روسو- اميل


موضوعات مرتبط: راهکار، متفرقه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 29 فروردین1391 ] [ 1:3 ] [ سارا سادات حسینی ]

دریافت«عیدی» از دانش آموز نه قانونی است نه اخلاقی

با چند ايده ي ساده مي توانيد شناخت بهتري از بچه ها بدست آوريد.

1. از روش ساده اي براي ثبت بي انضباطي هاي دانش آموزان استفاده كنيد. ابتدا براي هر دانش آموز پوشه اي تهيه نماييد و نام او را روي پوشه بنويسيد. پوشه ها را به ترتيب روي هم قرار دهيد. اگر كمد فايلي در اختيار داشته باشيد دسترسي به هر پوشه راحت تر است.در اين حالت نام هر دانش آموز را طوري بنويسيد كه با باز كردن كمد فايل، نامها ديده شوند. هرگاه از دانش آموز، مورد بي‏انضباطي ديده  شود مثل شكستن يكي از قوانين كلاس، بي اجازه صحبت كردن، نياوردن تكليف، روي برگه اي توضيح آن مورد را همراه، با ذكر تاريخ بنويسيد و در پوشه او بياندازيد. اين كار روشي براي نظارت بر بي انضباطي هاست و نيز مي‏توان براي ثبت ويژگي هاي منحصر به فرد هر دانش آموز و نقاط قوت و مثبت او نيزاستفاده كرد . اين پوشه در جلسات اوليا‌ دانش آموزان بسيار مفيد واقع مي شود.

2. معلماني كه موقتا مسئوليت كلاسي را در غياب معلم اصلي به عهده مي گيرند با تعداد زيادي چهره هاي جديد روبرو مي شوند. اين عدم آشنايي منجر به ايجاد مشكلاتي براي آنها مي شود. براي كمك به اين معلمان، تصوير كوچكي از هر دانش آموز را كنار نام او در پوشه اي بچسبانيد، اين كار نه تنها روش مفيدي براي خود در يادگيري نام دانش آموزان در همان اولين ماه سال است بلكه موجب قدرداني معلمان موقت كلاس در طول سال تحصيلي مي گردد.

3.قبل از شروع سال تحصيلي با نام همه دانش آموزان‏تان آشنا شويد. بطوري‏كه در اولين روز كلاس همه را با نامشان صدا كنيد. اين كار در بچه ها احساس راحتي و اطميناني نسبت به شما ايجاد مي كند. براي اينكار مي توانيد پرونده هاي بچه‏ها را از دفتر مدرسه بخواهيد و از روي تصاوير بچه ها نام آنها را فرا بگيريد.

4. بعد از اولين ماه مدرسه، از دانش آموزان بخواهيد تا به برگه هايي پاسخ دهند كه در آنها 3 سوال زير مطرح شده است:

1.     سه چيزي كه در يادگيري به آنها كمك مي كند.

2.     يك كاري كه اگر معلم انجام دهد آنها بهتر ياد مي گيرند.

3.      يك كاري كه اگر خودشان انجام دهند بهتر ياد مي گيرند.

اين اطلاعات در ارزشيابي معلم از روش آموزشي اش بسيار با ارزش است و باعث ايجاد تغييرات لازم در جهت موفقيت بيشتر دانش آموزان مي گردد.

5. مي توانيد دفتر حضور و غياب خود را، به شكل چارتي، متناسب با محل نشستن بچه ها در كلاس درآوريد. نام دانش آموزان را روي برچسب هايي نوشته و آنها را مطابق چيدمان صندلي هاي كلاس روي كاغذي بچسبانيد. كاغذ را داخل يك محافظ پلاستيكي شفاف قرار دهيد و آن را در پوشه كاري خود بگذاريد. هرگاه نحوه نشستن بچه ها تغيير يابد برچسب ها را كنده و در جاي جديد قرار دهيد. در طي هفته با استفاده از ماژيك قابل پاك شدن، آمار حضور بچه ها و ساير توضيحات مربوط به هر دانش آموز را كنار نام او روي محافظ پلاستيكي بنويسيد.بدين ترتيب حساب حضور و غياب بچه ها و تاخيرات آنها يا رفتارهاي خوب و بد آنها را نگه خواهيد داشت. در پايان هفته با استفاده از يك حوله يا پارچه، سطح محافظ پلاستيكي را پاك كرده و آن را براي هفته آينده آماده نماييد .اين روشي سريع براي ثبت وقايع كلاسي مي باشد.

6.هرگاه يكي از دانش آموزان تكاليفش را ناقص تحويل دهد، از او بخواهيد برگه اي را پر كند. متن اين برگه را از قبل تهيه كرده و چندين كپي از آن گرفته و در پوشه مخصوص نگه داري نماييد. اين برگه به سه قسمت تقسيم مي شود. تاريخ روز، نام تكليف، و نام دانش آموز و علت عدم انجام تكليف، اين اطلاعات توسط دانش آموز پر مي شود. هرگاه تعداد برگه هاي يك دانش آموز به 5 عدد برسد آنها را بهم منگنه كرده و براي مشاهده و امضاء والدين به خانه بفرستيد. اين كار معمولا اوضاع را خيلي زود به حالت عادي بر مي گرداند.

7.تعدادي از بچه هاي كوچك‏تر مانند مهد كودك يا پيش دبستاني، در بيان عواطف شان مشكل دارند. براي كمك به آنها در توضيح احساساتشان پوستري با تصاوير چند صورت (كه مثلا از مجلات بريده شده اند)، درست كنيد. اين صورت‏ها حالات احساسي مختلفي را نشان مي دهند مثل خوشحال ، غمگين، خسته، عصباني، هيجان زده و غيره. پوستر را در ورودي كلاس آويزان نماييد. هر صبح موقع خوش آمد گويي به بچه ها، هريك به يكي از صورتها كه بيشتر نشانگر حالات روحي آنهاست، اشاره مي كند. اينكار هر روز صبح شما را از وضعيت روحي بچه‏هايتان آگاه مي كند.

[ جمعه 25 فروردین1391 ] [ 11:57 ] [ سارا سادات حسینی ]

داشتن یک ارتباط صحیح با دانش آموزان در کلاس مستلزم آشنا شدن با ویژگیهای عمده رفتاری آنهاست در واقع داشتن تعاملی مناسب با دانش آموزان در گروه شناختی صحیح و البته نه همه جانبه از افراد است، چرا که هیچگاه نمی‌توان یک انسان را از تمامی جوانب شناخت وقتی شناخت کلی از شاگردان پیدا کردیم قادر خواهیم بود سازگاری مناسبی با آنها پیدا کنیم.

تفاوت‌های روحی و روانی دانش آموزان

در یک کلاس که دانش آموزان دارای مشترکاتی از قبیل سن ، جنس ، زبان ، جامعه و ... تفاوت‌های زیادی هم با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها در سه نوع از شاگردان جلب توجه می‌کند. و البته منظور از تفاوت‌ها همان تفاوت‌های روانی و جسمانی است.

گروه اول

در بین شاگردان یک کلاس عده‌ای هستند که باصطلاح افراد بدون دردسر نامیده می‌شوند. که درس خوان و وقت‌شناس و بی‌آزار هستند، دوستان معدود و مانند خودشان دارند، سر بزیرند و حتی چندان سوال نمی‌پرسندماتکالیف‌شان را انجام می‌دهند. برای امتحان دلشوره زیادی دارندوهیچ رقابت قابل ملاحظه‌ای بین آنها دیده نمی‌شود. در هیچ گروهی عضو نمی‌شوند، چون فکر می‌کنند چیزی برای عرضه ندارند.

گروه دوم

عده دوم افرادی هستند بسیار پر جنب و جوش و کمی هم خودخواه و خود مرکزبین ، هنگام ورود به کلاس سر و صدا راه می‌اندازند. تا معلم آماده درس گفتن بشود و یک دور کتابشان را دید می‌زنند و در طول درس معلم را یاری می‌دهند تا نشان دهند که پیش از او مطالعه کرده‌اند. نمرات متوسط است، اما هوشیار و زیرک هستند. غیر از کتاب‌های مدرسه به خواندن جملات و داستان‌ها علاقه نشان می‌دهند.

آنها به نمرات شاگردان آرام و درس خواندن حسادت می‌کنند و البته به نوعی معتقدند که آنها درس نمی‌خوانند بلکه همه چیز را حفظ می‌کنند. به نظر افراد این گروه سواد داشتن فقط حفظ کردن مطالب کتاب‌های درسی نیست. این افراد اهل ریسک کردن هستند. دوستان بسیار زیادی دارند چرا که جسور و سر زبان‌دار هستند و بچه‌ها چنین افرادی را دوست دارند. آنها حتی ممکن است برای جذب دوستان بیشتر سر جلسه امتحان افراد ضعیف را بوسیله تقلب یاری دهند.

آنها دوست دارند نماینده کلاس بشوند، به هر بهانه‌ای وارد دفتر مدرسه می‌شوند‌، تخته را قبل از معلم پاک کرده و در ردیف‌های اول می‌نشیند. گاهگاهی به تقلید از بزرگترها اخبار هم گوش می کنند. آنها همیشه از لحاظ سر و وضع آراسته ، تمیز و مرتب هستند. در گروه‌های نمایشی و سرود شرکت می‌کنند و دوست دارند قبل از همه انشائشان را بخوانند. حتی موقع معمولی صحبت کردن هم صدایشان بلند است. تعداد این افراد در کلاس زیاد نیست.

گروه سوم

عده سوم درست برخلاف عده اول می‌باشند. بنابراین ترجیحا آنها را افراد پر دردسر می‌نامیم. ردیف‌های آخر کلاس با چنین افرادی آشناست. آنها دوستان بخصوصی دارند، دوستانی که برخلاف مقررات مدرسه لباس می‌پوشند و وضع و ظاهر خود را درست می‌کنند. ظاهرا کلاس درس ، معلم و نمره برای این افراد اهمیتی ندارد. آنها موضع قدرت خود را جای دیگری یافته‌اند. درس خواندن آنها اجباری است که از سوی والدین و شاید هم اجتماع بر آنها تحمیل شده است. مردود شدن و تجدید شدن نه تنها برای آنها سهمناک نیست، بلکه خیلی عادی می‌نماید.

آنها به عنوان افرادی ناهنجار شناخته می‌شوند و این ، رفته رفته برای خود آنان نیز قابل قبول می‌شود. بنابراین به پرخاشگری و آزار و اذیت همکلاسی‌ها و هم مدرسه‌ای‌های خود می‌پردازند و به این ترتیب همیشه عده‌ای از آنها شاکی می‌باشند. با این حساب ترک تحصیل ، فرار از مدرسه ، گرایش به گروه‌های نامناسب  و... در بین این افراد به وفور یافت می‌شود.

برای آگاهی از تفاوتهای جسمانی دانش آموزان به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: شناخت کودک
ادامه مطلب
[ جمعه 18 فروردین1391 ] [ 14:30 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

بوی عیدی، بوی توپ، بوی کاغذ رنگی
بوی تند ماهی دودی، وسط سفره‌ی نو
بوی خوب نعنا ترخون سر پیچ کوچه‌ها
بوی یاس جانماز ترمۀ مادر بزرگ

با اینا زمستونو سر می کنم
با اینا خستگی مو در می کنم

شادی شکستن قلک پول
وحشت کم شدن سکه‌ی عیدی از شمردن زیاد
بوی اسکناس تا نخورده‌ی لای کتاب

با اینا زمستونو سر می کنم
با اینا خستگی مو در می کنم

فکر قاشق زدن یک دختر چادر سیاه
شوق یک خیز بلند از روی بُته های نور
برق کفش جفت شده تو گنجه ها

با اینا زمستونو سر می کنم
با اینا خستگی مو در می کنم

بازی الک دولک تو کوچه ها
عشق یک ستاره ساختن با پولک
ترس ناتموم گذاشتن جریمه‌های عید مدرسه
بوی گل محمدی که خشک شده لای کتاب

با اینا زمستونو سر می کنم
با اینا خستگی مو در می‌ کنم

بوی باغچه، بوی حوض، عطر خوب نذری
شبِ جمعه، پی فانوس، توی کوچه گم شدن
توی جوی لاجوردی، هوس یه آب‌تنی

با اینا زمستونو سر می کنم
با اینا خستگی مو در می کنم

با اینا بهارو باور میکنم

پ.ن:خیلی خوبه که گاهی به کودکی های خودمون برگردیم و دوباره اون حس زیبا رو تجربه کنیم...لا اقل تو برخورد با بچه ها خیلی کمکمون میکنه و مارو به اونا نزدیک تر میکنه ...   ممنون از مژگان عزیز به خاطر یاد آوری این شعر...

 عیدتون مبارک


موضوعات مرتبط: اشعار ناب
[ شنبه 27 اسفند1390 ] [ 14:44 ] [ سارا سادات حسینی ]

نکته ای که قابل ذکر است این که هر چند در قرن بیست و یکم تحولات جهانی و واژه ی سرعت اطلاعات، ابتکارات، مفاهیم کلیدی و خاص می باشند اما ویژگی های معلم در فرهنگ دینی ما همیشه جای خود را دارد که در کنار ویژگی های قبلی اهمیت فراوان و به سزایی دارد چرا که هدف از تعلیم و تربیت فراگیران تنها در زمینه ی علم نیست بلکه تربیت و پرورش دینی و رشد خصوصیات اخلاقی بسیار مهم است که در این جا به ویژگی های اخلاقی معلم در قرن بیست و یکم می پردازیم.


1-مراعات آداب و رسوم اجتماعی: بسیاری از سعادت های اجتماعی مرهون ادب و مراعات آداب و رسوم اجتماعی است و به بهانه ی پیشرفت علم و تحولات و جهانی شدن نباید معلم که الگوی اخلاق برای دانش آموزان خود است آداب و رسوم اجتماعی خود را کنار گذارد، حصارها را بشکند و حریم عفت و پاکدامنی جامعه را کنار نهد.


2- نشاط و شادابی: معلم باید به هنگام ورود به کلاس، مشکلات زندگی خود را که ناشی از تغییر و تحولات جامعه اش می باشد نظیر تورم، گرانی، بیماری ها و ... همه را کنار گذارده و با روحیه ی شاداب و پرنشاط پا به دنیای کلاس نهد. اگر بی نشاطی، کسلی، افسردگی بر او غلبه کند موجب انتقال آن به دانش آموزان نیز می شود و به قول نیچه: ((هیچ کاری که در آن روحیه ی شاد نقش نداشته باشد پیش نمی رود)).


3-آراستگی ظاهر: هر چند در قرن بیست و یکم سرعت، اهمیت ویژه ای می یابد و زمان و فرصت به حداقل می رسد اما معلم باید فرصت رسیدن به ظاهر را به خود بدهد و با ظاهری آراسته وارد کلاس شود. رسول اکرم (ص) قبل از خروج از منزل، مقابل آئینه می رفته و ظاهر خود را مرتب می کرده است و در جواب این سؤال که چرا تا این اندازه به این موضوع اهمیت می دهند می فرمودند: نمی خواهم باعث غیبت مردم شوم. معلم باید از رسول اکرم (ص) که الگو و اسوه ی اخلاق است درس بیاموزید.

 
4- سعه ی صدر: اگر معلم در عصر تحولات و تغییرات، رفتار هایی خاص از دانش آموزان خود دید باید با سعه ی صدر با آن برخورد کند، دریا دل باشد و توانایی پشت سر گذاشتن هیجان های ناشی از پیشرفت در دانش آموزان خود را داشته باشد زیرا با سعه ی صدر، بسیاری از مشکلات حل می شود ((رب اشرح لی صدری ... و یسرلی امری ( سوره طه، آیه 25) )) با سعه ی صدر می توان استعداد درونی فراگیران را شناخت و آنها را شکوفا کرد.


5-اخلاص: بارزترین ویژگی معلم در عصر شکوفایی علم، اخلاص است. مدرسه، درس، کلاس، رفتار، گفتار همه باید بوی اخلاص بدهد. اگر به دنبال آموزش های جدید و تکنیک های جهانی است نباید به خاطر ریا و رخ کشیدن خود و خودنمایی باشد، بلکه باید اخلاص در کار داشته باشد و تنها خود را نبیند بکله هدفش پیشرفت جامعه و تعالی آن باشد و اگر اکسیر اخلاص در کار معلم نباشد هر چند در زمینه ی علمی، معلمی موفق باشد اما ارزش معنوی نخواهد داشت.

 
6-شخصیت دان به دیگران: معلم موفق در قرن بیست و یکم، کسی است که علاوه بر این که خود متشخص است برای دیگران اعم از دانش آموزان یا همکاران ارزش و شخصیت قائل است و با سخنان کنایه آمیز نباید دیگران را برنجاند، بلکه باید راهنمای بقیه در راه یابی به موفقیت ها باشد دیگران را تحقیر و در جمع سرزنش نکند ((ویل لکل همزه لمزه)) زیرا باعث عقده و کینه در وجود شخص می شود و آتش انتقام را شعله ور می سازد.


7-تعهد در کار: اگر معلم همگام با جامعه پیشرفت کرد و بر تمامی زوایای علوم و فنون جدید دست یافت اما در کارش به خصلت تعهد آراسته نگشت، جز زیان و خسران برای جامعه اش ارمغان دیگری نخواهد آورد. تعهد کاری موجب درست استفاده کردن از اطلاعات علمی می شود، راه بکارگیری صحیح آنها را به معلم می نمایاند و گرنه علم در خدمت نسل کشی و تباهی جوامع می شود؛ همان طور که این وضعیت در غرب حاکم است.


8- تقوا: ویژگی های اولیه و مسلم برای قرن بیست و یکم، تقوا است. اگر معلم آراسته به خوی و خصلت تقوا نباشد، نسلی که تحت تعلیم و تربیت او می باشند عاری از این صفت خواهند بود و کسی که تقوا نداشته باشد تحت تأثیر فرهنگ های مخرب قرار خواهد گرفت و پدیده ی تهاجم فرهنگی را با استقبال خواهد پذیرفت و یا این که دچار غرور علمی کاذب می گردد.


9-وظیفه شناسی: معلم قرن بیست و یکم، دارای خصلت وظیفه شناسی است. از زیر بار مسوولیت به بهانه های مختلف نمی گریزد، تأخیر در کار ندارد، در کلاس درسش اتلاف وقت نمی کند، کم کاری در برنامه اش مفهوم ندارد و حتی گاهی بیش از وظیفه نیز کار انجام می دهد و ایثار می کند، فقط به کار از جنبه ی مالی و سود مادی نمی نگرد و در حین انجام وظیفه اش چشم داشت به تعریف، تمجید یا پاداش و تشویق خاص و ... ندارد.


10-رأفت و مهربانی: معلم قرن بیست و یکم، مهربان است و با این صفت کودکان و نونهالان را به خود جذب می کند، پرخاشگر و تندخو و عصبانی نیست، زمینه را برای هر گونه پرسش و سؤال فراهم می کند، اجازه می دهد به راحتی دانش آموزان با او گفتگو کنند، مشکلات درسی یا غیر درسی خود را بازگو کنند.


11-نگرش و بینش صحیح: معلم قرن بیست و یکم، نگرشی درست و مثبت از مسائل دارد. مسائل جدید و نوآوری ها را با دید مثبت می نگرد که روحیه رقابت جویی را در او تقویت می کند نه این که کاستی های او را به رخش کشد، در تجزیه و تحلیل این نوآوری ها قوی و قدرتمند است و آنها را مغتنم می شمارد و به خوبی استفاده می کند.


12- تقدم منافع جامعه نسبت به منافع خود


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر
[ یکشنبه 21 اسفند1390 ] [ 1:11 ] [ سارا سادات حسینی ]

رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله فرمودند : «خدا رحمت كند كسي را كه در نيكي و

 نيكو كاري به فرزند خويش كمك كند» .

راوي حديث پرسيد : «چگونه فرزند خود را در نيكي ياري نمايد» ؟

حضرت در جواب چهار دستور داد :

 

1.     آنچه را كه كودك در توان داشته و انجام داده از او قبول كند .

2.     آنچه انجام آن براي كودك سنگين و طاقت فرساست از او نخواهد .

3.     او را به گناه و طغيان وادار نكند .

4.     به او دروغ نگويد و در مقابل او مرتكب اعمال احمقانه نشود.

 

هشدار : تحميل تكاليف سنگين و توقع بيش از طاقت ، سختگيري  و توقعات نادرست،كودك را

 به دروغگويي كشانده و اين خلق ناپسند را در او بيدار و پايدار ميسازد.


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، تربیت دینی، راهکار
[ پنجشنبه 20 بهمن1390 ] [ 22:9 ] [ سارا سادات حسینی ]
در خاطرات يكي از بزرگان آمده است: من و مادر بزرگم شبها در يك اتاق مي خوابيديم ، او هرروز قبل از طلوع خورشيد براي نمازصبح بيدار مي شد. پنج يا شش ساله بودم ،يكبار از خواب بيدار شدم و او را در حال نماز ديدم.

به من گفت : «وقتي كه براي نماز بيدار مي شوم تنهايم » . گفتم : « من كه پيش شما هستم ». گفت : « بله هستي اما خوابيده اي!»

آن روز قرار گذاشتيم كه من هم همراه او بيدار شوم و تا تمام شدن نماز مادر بزرگ كنارش بنشينم .

روز اول ذوق و شوق سحرخيزي ، بيدارم كرد و بيدار ماندم؛ اما خيلي زود تازگي كار از بين رفت و به چرت زدن افتادم .

از آن روز مادر بزرگ موقع نماز به مشتي تنقّلات ميهمانم ميكرد. چند هفته بعد باز خواب چيره شد و لذت شكم چراني را از بين برد. مادربزرگ گفت : « اگر با من تا سرحوض بيايي و آبي به سروصورتت بزني، هم خوابت مي پرد و هم سكه اي كاسب خواهي شد ».

حالا  بابت بيدار نشستن يك مشت تنقلات و بابت سروصورت شستن يك سكه مي گرفتم. چند روز كه گذشت ، مادر بزرگم گفت : « حالا كه تا كنار حوض مي آيي مثل من وضو بگير» و بعد هم گفت : « حالا كه وضو مي گيري ، مثل من نماز هم بخوان».

بعد كم كم تنقلات و سكه دادن تعطيل شد، اما سحر خيزي و نماز خواندن باقي ماند و تبديل به يك عادت و نياز شد.

برخي از نكات:

الف ) پيش از آنكه ناصح و پنددهنده باشيم بايد عمل كننده باشيم و آموزشهايمان عملي باشدتا موثر واقع شود. 

ب ) كودك در محيطي كه عادتهاي خوب در آن رايج است ، عادات خوب ميابد و پرسشهاي او در راستاي تحكيم اين عادات شكل مي گيرد .

ج ) پاسخ به پرسشهاي كودك بايد از ميزان درك و فهم او تجاوز نكند. مادربزرگ خردمند در برابر پرسش فرزند زادة خود از حس عاطفه كودك بهره مي گيرد و تنهايي اش را پيش مي كشد و از محسنات نماز خواندن سخن نمي گويد.

د ) انگيزه هاي كودك پي در پي تغيير مي كند، بايد انگيزه ها نو و بازسازي شود.

ه ) محبت بي دريغ ، همراه صبر و پشتكار و خردمندي و درايت ، انرژي لازم براي انجام مراحل مختلف يك فعاليت تربيتي را فراهم مي كند .

 و) فرصتهايي را كه به طور طبيعي براي آموزش پيش مي آيد غنيمت بشماريم. مادر بزرگ خردمند ازبيدار شدن اتفاقي كودك و مشاهده اعمالش جهت ترغيب او استفاده كرد.

بر گرفته از نشریه پیام سلامت


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، داستان، راهکار
[ دوشنبه 17 بهمن1390 ] [ 16:13 ] [ سارا سادات حسینی ]

به پسرم درس بدهید.

او باید بداند که همه مردم عادل و همه آنها صادق نیستند، اما به پسرم بیاموزید که به ازای هر شیاد، انسان صدیقی هم وجود دارد. به او بگویید، به ازای هر سیاستمدار خودخواه، رهبر جوانمردی هم یافت می شود. به او بیاموزید که در ازای هر دشمن، دوستی هم هست.

می دانم که وقت می گیرد اما به او بیاموزید که اگر با کار و زحمت خویش یک دلار کاسبی کند بهتر از آن است که جایی روی زمین 5 دلار بیابد.

به او بیاموزید که از باختن پند بگیرد. از پیروز شدن لذت ببرد. او را از غبطه خوردن بر حذر دارید.

به او نقش و تاثیر مهم خندیدن را یادآور شوید.

اگر می توانید به او نقش موثر کتاب در زندگی را آموزش دهید. به او بگویید تعمق کند. به پرندگان در حال پرواز در آسمان دقیق شود. به گلهای درون باغچه و زنبورها که در هوا پرواز می کنند دقیق شود.

به پسرم بیاموزید که در مدرسه بهتر این است که مردود شود اما با تقلب به قبولی نرسد. به پسرم یاد بدهید با ملایم ها، ملایم و با گردنکشها، گردنکش باشد.

به او بیاموزید که از باختن پند بگیرد. از پیروز شدن لذت ببرد. او را از غبطه خوردن بر حذر دارید.

به او بگویید به عقایدش ایمان داشته باشد حتی اگر همه بر خلاف او حرف بزنند.

به پسرم یاد بدهید که همه حرفها را بشنود و سخنی را که به نظرش درست می‌رسد انتخاب کند. ارزش‌های زندگی را به پسرم آموزش دهید.

اگر می توانید به پسرم یاد بدهید که در اوج اندوه تبسم کند. به او بیاموزید که از اشک ریختن خجالت نکشد. به او بیاموزید که  می تواند برای فکر و شعورش مبلغی تعیین کند، اما قیمت گذاری برای دل     بی معناست.

به او بگویید که تسلیم هیاهو نشود و اگر خود را بر حق می داند پای سخنش بایستد و با تمام قوا بجنگد. در کار تدریس به پسرم ملایمت به خرج دهید اما از او یک نازپرورده نسازید. بگذارید که او شجاع باشد.

به او بیاموزید که به مردم اعتقاد داشته باشد. توقع زیادی است اما ببینید که چه می توانید بکنید، پسرم کودک کم سن و سال خوبی است.

برگرفته از وبلاگ مشاوره


موضوعات مرتبط: متفرقه
[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 16:48 ] [ سارا سادات حسینی ]

همه شما می دانید داشتن حافظه ی قوی برای ما معلمها ضروری است .به کار بستن مواردی که در این مطلب آمده است، به شما کمک می‌کند به خواسته‌ای که درباره پرورش هوش و حافظه‌تان دارید، برسید.
 

بازی کنید
برنامه‌های پرورش ذهن و بازی‌ها راه‌های خارق‌العاده‌ای هستند برای اینکه مغزتان را به چالش بکشید. سودوکو، جدول و بازی‌های الکتریکی همه آنها می‌توانند سرعت فعالیت مغز و حافظه‌تان را افزایش دهند. این بازی‌ها بر منطق دایره لغات و ریاضی و… تکیه دارند. آنها جنبه تفریحی هم دارند و شما می‌توانید روزانه اندکی از وقت خود را صرف آنها کنید و از آنها سود ببرید. البته روزانه فقط 15 دقیقه از وقتتان را به بازی اختصاص دهید نه بیشتر.


مدیتیشن یادتان نرود
مدیتیشن روزانه احتمالا بهترین کاری است که شما می‌توانید برای سلامت جسم و مغز و روانتان انجام دهید. مدیتیشن نه تنها باعث آرامش شما می‌شود بلکه باعث پرورش مغز هم خواهد شد. شما با به وجود آوردن حالت متفاوت روانی، مغزتان را به صورتی جدید و جذاب به کار می‌گیرید و این باعث بالا بردن فعالیت مغزی‌تان می‌شود.


 مغزتان را تغذیه کنید
مغزتان به چربی‌های مفید و سالم احتیاج دارد پس روی روغن ماهی سالمون، آجیل‌‌ها مانند گردو، روغن تخم کتان و روغن زیتون تمرکز و چربی‌های اشباع شده را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید.


داستان‌های خوبتان را بازگو کنید
خاطره‌ها و اتفاق‌هایی که برایتان افتاده‌اند را تفسیر کرده و آنها را بازگو کنید و لحظه‌هایتان را با دیگران سهیم شوید. تمرین کنید که داستان‌های جدید و قدیمی‌تان را به طوری دلچسب، تاثیرگذار و مفرح تعریف کنید.


تلویزیون‌ را خاموش کنید
افراد بالغ روزانه بیش از 4 ساعت را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند. تلویزیون می‌تواند جانشین روابط شود و روی سبک زندگی تاثیر بگذارد. تلویزیون را خاموش کنید و وقتتان را صرف تمرین‌های ورزشی برای بدن و مغزتان کنید و به ابعاد دیگر زندگی‌تان بپردازید.


مغز سالم در بدن سالم است
تمرین‌های ورزشی، تمرین‌های فوق‌العاده‌ای برای مغز نیز هستند. وقتی بدنتان را حرکت می‌دهید مغزتان باید یاد بگیرد که چگونه ماهیچه‌ها را هماهنگ کند، فاصله‌ها را تخمین بزند و تعادل را برقرار کند. تمرین‌های متفاوت و گوناگون انجام دهید تا مغزتان را به چالش بکشید.


 چیزهای متفاوت بخوانید
کتاب‌ها، قابل حمل و پر از شخصیت‌های جالب و اطلاعات و واقعیت‌های جذاب و نامتناهی هستند. در زمینه‌های متفاوت و گسترده مطالعه کنید.

اگر عادت دارید کتاب‌های تاریخی بخوانید، سعی کنید رمان‌های معاصر، کتاب‌های نویسنده‌های خارجی و کلاسیک را بخوانید. با این کار مغزتان را به کار می‌گیرید تا تصورات جدید و متفاوتی داشته باشد. همچنین با آشنایی با فرهنگ‌ها و مردمان جدید می‌توانید داستان‌های جالبی برای تعریف کردن داشته باشید.


مهارت جدیدی یاد بگیرید
یادگیری مهارت‌های جدید باعث می‌شود ناحیه‌های مختلفی از مغزتان به کار بیفتد. حافظه‌تان به کار می‌افتد شما حرکت‌های جدید یاد می‌گیرید و می‌توانید بین چیزهای مختلف رابطه برقرار کنید.

خواندن آثار ادبی، درست کردن غذا و ساختن هواپیما با خلال دندان همه این کارها مغز شما را به چالش می‌کشد و چیزی جدید برای فکر کردن به شما می‌دهد.


 تغییرات به وجود آورید
ما عادات‌ و دل‌مشغولی‌هایی داریم که می‌توانیم ساعت‌ها آنها را انجام دهیم ولی هرچه که انجام آن برای ما عادت شده است کمتر مغزمان را به فعالیت وا می‌دارد. برای اینکه واقعا مغزتان را جوان و پویا نگه دارید، آن را به چالش بکشید.

راهی را که هر روز به سوپرمارکت می‌روید عوض کنید. برای باز کردن در اتاقتان از دست دیگرتان استفاده کنید. دسرتان را قبل از غذا بخورید. همه اینها مغزتان را مجبور می‌کند تا بیدار شود و توجهی دوباره به مسایل داشته باشد.


مغزتان را پرورش دهید
برنامه‌ها و کتاب‌ها و وب‌سایت‌ها و در کل تحقیقات زیادی برای پرورش مغز وجود دارند که همه آنها بر 3 پایه اصلی: به یادآوری، تجسم کردن و تحلیل کردن بنا شده‌اند. هر روز مغزتان را روی این 3 اصل به کار گیرید تا در هر زمینه‌ای و هرچه بیشتر آماده شود.


 پ.ن: دوستان و همکاران گرامی بدلیل فرارسیدن امتحانات ترم دانشگاه چند هفته ای رو درگیر امتحانات هستم . امیدوارم منو از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید.

 

 


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ جمعه 23 دی1390 ] [ 16:55 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

تست هوش ( سن اجرا: از 3 تا 13 سال)

 آزمون ترسيم آدمک يکی از آسانترين ، عملی ترين وجهانی ترين آزمونهای تصويری است . اين آزمون به وسيله عده زيادی کد گذاری شده است که مهمترين آنها کار خانم آمريکائی فلورانس گوديناف Florence Goodenough است که در سال 1920 در ايالت نيوجرسی آمريکا روی چهار هزار کودک آنرا آزمايش نمود . در فرانسه نيز دکتر فای Fay در اين زمينه کار کرده است .

هدف:

مهمترين هدف آزمون ، تعيين درجه هوشمندی سن عقلی و بهره هوشی کودک است . همچنين اين آزمون را زمانی  به کار می بريم که آزمونهای هوشی ديگر مقدور نيست و می خواهيم هر چه سريعتر درباره درجه هوشی کودک به نتيجه برسيم . علاوه بر اين ، اطفالی که زبان نمی دانند و قادر به سخن گفتن نيستند بهترين ابزار سنجش اين آزمون می باشند .

دستور اجرا:

اجرای آزمون ساده است . به کودک گفته می شود : " يک آدم ترسيم کن  و هر چه می توانی آنرا زيبا و خوب بکِش " ، اضافه می نمائيم زمان اين کار هر چقدر طول بکشد اشکالی ندارد. 

نکاتی که در عمل و ارزيابی بايد رعايت کرد :

1.  برای ترسيم بهتراست يک مداد سياه  يا يک خودکار راحت و روان دراختيار کودک بگذاريم . با مداد رنگی به دشواری می توان رسم کرد و اجزاء را تشخيص داد .

2.    اگر نقاشی با مداد رنگی کشيده شود ، شرايط ديگری برای ارزيابی لازم است که بايد رعايت شود .

3.    کاغذ برای رسم نقاشی کودک بايد حداقل 30 × 21  باشد .

4.    اجازه بدهيد کودک چند تصوير بکشد ، سپس  بهترين و کاملترين را برای نمره گذاری انتخاب کنيد .

5.  اگر نتايج چند بار کشيدن آدمک با يکديگر فرق داشت نشان ناراحتی های ديگری در کودک است که بايد به متخصص مسائل روانی يا روان درمانی مراجعه کرد .

روش نمره گذاري:

الف: برای هر يک ازاجزا آدمک در صورتی که توسط کودک ترسيم شده باشد يک نمره منظور فرمائيد. به شرح ذيل :

1. سر وجود داشته باشد .

2. پا کشيده شده باشد .

3. دست کشيده شده باشد . ( يک يا هر دو دست)

4. بدن کشيده  شده باشد .

5. طول بدن طويل تر ازعرض آن باشد .

6. شانه ها کشيده شده باشد .

7. بازوها و پاها به تنه چسبيده شده باشند .

8. پاها به تنه و دستها به تنه در نقاط واقعی خود چسبيده شده باشند .

9. گردن کشيده شده باشد .

10. دنباله گردن به سر و تنه مربوط باشد .

11. چشمها کشيده شده باشد .

12. بينی کشيده شده باشد .

13. دهان کشيده شده باشد .

14. دو لب ديده شود .

15. سوراخها يا حفره های بينی کشيده شده باشد .

16. موها کشيده شده باشد . ( جزئی ترين مقدار مو)

17. موها کامل کشيده شده باشد .

18. علامتی از لباس کشيده شده باشد .

19. دو قطعه لباس کشيده شده باشد .

20. تمام بدن پوشيده از لباس باشد .

21. چهار قطعه لباس مشخص باشد . ( کراوات ، کلاه ، جوراب ، کفش ، پيراهن ، کت و شلوار )

22. لباس رسمی يا يونيفورم باشد . ( يونيفورم مدرسه هم نمره می گيرد )

23. انگشتان کشيده شده باشد . ( هر اثری از انگشت کافی است )

24. تعداد انگشتان درست باشد .

25. شکل و قواره انگشتان درست باشد .

26. شست متمايز باشد .

27. دست متمايز ازانگشتان باز باشد. ( کف دست کشيده شده باشد.)

28. بازوها کشيده شده باشد .

29. زانو کشيده شده باشد .

30. تناسب سر نسبت به بدن مراعات شده باشد .

31. تناسب بازوها و دستها نسبت به بدن حفظ شده باشد .

32. پاهای متناسب ، کشيده شده باشد .

33. کف پا متناسب باشد .

34. پاها متمايل به بالا نباشند .

35. دستها و پاها دو بعدی کشيده شده باشند .

36. پاشنه کفش يا پاشنه پا کشيده شده باشد .

37. هماهنگی خطوط کلی حفظ شده باشد . ( دست نلرزيده باشد)

38. هماهنگی خطوط کلی و جزئی حفظ شده باشد . ( نقاشی دقيق باشد)

39. هماهنگی خطوط سر ( موها و دور سر به دقت کشيده شده باشد)

40. هماهنگی خطوط تنه حفظ شده باشد .

41. هماهنگی خطوط دستها و پاها حفظ شده باشد .

42. هماهنگی خطوط چهره حفظ شده باشد .

43. گوشها کشيده شده باشد .

44. تناسب گوشها حفظ شده باشد .

45. مردمک چشم کشيده شده باشد .

46. تناسب چشم حفظ شده باشد .

47. در تصاوير نيمرخ و تمام رخ ، چشم دارای حالت باشد.

48. چانه و پيشانی هر دو کشيده شده باشد .

49. برآمدگی شانه در تصوير نيمرخ معلوم باشد .

50. نيمرخ ناقص باشد . ( يعنی تنه و نيمرخ ناقص)

51. نيمرخ باشد .

برای روش محاسبه و تعیین نمره هوش به ادامه مطلب بروید.

₪  سرزمین سرگرمی  | HOBBYLAND ₪


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، تست هوش
برچسب‌ها: تست هوش, آزمون آدمک, IQ
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 15 دی1390 ] [ 11:23 ] [ سارا سادات حسینی ]

بي شك مجموعه تحقيقات در حوزه روان شناسي تربيتي، تدريس، روان شناسي اجتماعي، ارتباطات و ... الگو بودن معلم براي دانش آموزان را مورد تأييد قرار مي دهند. بنابراين ، بر اين باوريم اگر مي خواهيم دانش آموزاني خلاق داشته باشيم بايد معلماني خلاق بود. پس در حرفه معلمي ، خودسازي خلاقيتي مقدم بر خلاق سازي يادگيرندگان است. 

 براي دست يابي به تفكر خلاق و خلاقيت، هر روز لحظاتي را به تنهايي و در خلوت به تفكر خلاق بپردازيد. موفقيت شما در رسيدن به تفكر خلاق بستگي به نحوه ي بهره گيري ذهنتان دارد. شما بايد بتوانيد ذهن خود را براي خلاقيت آسوده، نگهداريد. زماني را براي تفكر خلاق در نظر بگيريد، و به طور مرتب برنامه خود را پي گيري كنيد. بدين ترتيب مي توانيد روزانه اقدامات زير را انجام دهيد:

1-به يادداشت هاي خود مراجعه كنيد تا شايد در رابطه با مشكل امروز خود، به نكته ي مفيدي دست يابيد.

2-از همه يادداشت ها، فهرست ها، كاتالوگ ها و ... استفاده كنيد؛ با فراهم آوري مجموعه اي جامع واقعيت ها و اطلاعات در يك زمينه خاص، ذهن شما براي تحليل و تفكر فعال تر مي شود.

3-در زمان ها و اوقاتي كه براي تفكر خلاق درنظر آورده ايد به انديشه ورزي بپردازيد. و در پي پيدا كردن حال و حوصله نباشيد و منتظر نباشيد كه راه حل درستي به يك باره به شما الهام خواهد شد. مطابق برنامه به تفكر بپردازيد و به ياد داشته باشيد كه موفقيت شما در عمل به برنامه تنظيمي است.

4-اگر در يك روز نتوانستيد به تفكر خلاق درباره ي مسايل خود بپردازديد، تسليم نشويد. در چنين مواقعي پياده روي كنيد، قدم بزنيد يا كار ديگري انجام دهيد كه نياز به فكر كردن نداشته باشد . پس از انجام اين فعاليت ها، مجدداً درباره ي راه حل مشكل خود يا درباره ي طرح جديد براي كار به تفكر خلاق بپردازيد. پي گيري اين عمل شما را در دست يابي به راه حل خلاقانه ياري خواهد كرد.

5-در هر يك از جلساتي روزانه براي تفكر خلاق تخصيص داده ايد، هر بار يك سؤال مشخص طرح كنيد. سپس، تلاش كنيد انديشه هاي مهم را به ايده هاي روشن تبديل كنيد. به فكر باشيد كه مسئله را دقيق تر و عيني تر سازيد. زيرا مسائل دقيق و عيني راه حل هاي عيني و دور از ابهام مي طلبند.

6-براي رسيدن به جواب و پيدا كردن راه حل ها براي خودتان محدوده زماني در نظر بگيريد.

7-تا آنجا كه مي توانيد راه حل هاي بيشتري را براي مشكل خود به ذهن آوريد و سپس اين راه حل ها را يادداشت كنيد.

8-راه حل هاي گوناگوني را كه انديشيده ايد با هم ادغام كنيد تا راه حل هاي اساسي تري بيابيد.

9-وقتي به حل مشكل فكر مي كنيد اجازه دهيد هر راه حل كه به ذهنتان مي رسد، ظهور يابد و شما آن را يادداشت كنيد. وقتي در حال انديشه سازي يا توليد ايده و راه حل هستيد به هيچ وجه به قضاوت و داوري نپردازيد.

10-   براي حل مشكل مورد نظر خود، ابتدا همه واقعيت هاي مثبت مرتبط با آن را جمع آوري كنيد، سپس اطلاعاتي را كه در مقدمات كار، گرد آورده ايد به آن اضافه كنيد و در نهايت تخيل خود را كار گيريد تا در انتظار نتايج شگرف آن باشيد.

11- موقعی که احساس كرديد به قدر كافي اطلاعات مناسب گردآوري كرده ايد، مي توانيد به ارزشيابي بپردازيد. وقتي به اين مرحله رسيديد، اطمينان داشته باشيد كه به مرحله ارزشيابي يا مرحله ي چهارم از تفكرخلاق دست يافته ايد. با نقد و داوري راه حل هاي كارساز و اثر گذار را برگزينيد و باقي راه حل ها را حفظ كنيد.

12-   اگر نسبت به ارزش برنامه يا انديشه هاي خود اطمينان كافي نداريد، از ديگران بخواهيد در نقد و ارزشيابي آنها به شما ياري كنند. از اين طريق هم مي توانيد برنامه ي كار تفكر خلاق خود را مورد ارزشيابي و قضاوت قرار دهيد.

با مراجعه به سایتهای زیر میتوانید به پرورش خلاقیت خود و دانش آموزانتان کمک کنید.

سایت فکر نو،سایت خلاقیت نو آوری و کار آفرینی

 

Home

اولین سایت جامع خلاقیت

زمانیکه خود را فردی خلاق یافتید برای پرورش خلاقیت دانش آموزانتان به ادامه مطلب مراجعه بفرمائید!


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
ادامه مطلب
[ جمعه 9 دی1390 ] [ 14:10 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

شناسایی و پرورش تمام هوش های بشری و کلیه ترکیبات آن ، از اهمیت زیادی برخوردار است . ما انسان ها همگی باهم تفاوت داریم . به این علت که همگی از ترکیب های هوشی متفاوتی برخورداریم تشخیص این امر، موجب می شودتا با مشکلات زندگی ،برخورد مناسبتری داشته باشیم.(هووارد گاردنر)

عملکرد معلمان MI (پرورش دهندگان هوش چندگانه)

به یاد داشته باشیم که معلم MI :

به طور مرتب روش تدریس خود را تغییر می دهد .

شرایط را برای تجربیات عملی آماده می کند .

فراگیران را در شرایطی قرار می دهد که با یکدیگر همکاری کنند .

زمینه بروز افکار و اندیشه های فراگیران را فراهم می کند .   

شرایط را برای درهم تنیدن افکار و اندیشه های با احساسات فراهم می کند .

معلم MI :

در تدریس خود از موسیقی و شیوه موزون استفاده می کند ( هوش موسیقیایی)

از تصاویر و کشیدن شکل در تدریس خود استفاده می کند ( هوش مکانی )

هنگام صحبت از مهارتهای غیر کلامی و حرکات بدنی استفاده می کند ( هوش حرکتی – جسمانی )

فراگیران را برای فکر کردن به تامل وا می دارد ( هوش درون فردی )

فراگیران را به گفتگو با هم ترغیب می کند ( هوش میان فردی )

در تدریس خود از طبیعت استفاده می کند ( هوش طبیعت گرا )

استدلال می کند ، کمیت ها را بیان می کند ( هوش ریاضی –  منطقی)              

بحث و گفتگو می کند ( هوش زبانی )

برای اینکه معلم MI   باشیم :

باید همواره بیندیشیم که چگونه می توان مطالب درسی را از یک مقوله هوشی به مقوله هوشی دیگر تبدیل کنیم .

 

پیشنهاد:

يكي از بهترين روش هاي شناسايي و كشف هوش هاي توسعه يافتهً دانش آموزان مشاهدهً نحوهً سو ء رفتار آنان در كلاس است :

براي مثال دانش آموزي كه از هوش زباني بالايي برخوردار است امكان دارد خارج از نوبت صحبت كند.دانش آموزي با هوش مكاني فوق العاده ممكن است به خط خطي كردن دفتر خود با خيال پردازي بپردازد.دانش آموزي كه در هوش ميان فردي از توانايي برخوردار است احتمال دارد به معاشرت با ديگران بپردازد و ديگري با هوش طبيعت گراي خود ممكن است بدوت اجازه حيواني را با خود به كلاس بياورد.!

دانش آموزان با اين رفتارها مي خواهند بگويند كه:”اين است روشي كه من مطالب جديد را مي آموزم و اگر تو از طبيعي ترين كانال يادگيري من وارد نشوي من ازاين كارها را خواهم كرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از هوشهای هشتگانه

₪  سرزمین سرگرمی  | HOBBYLAND ₪


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، شناخت کودک
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1 دی1390 ] [ 21:23 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

شما را اگر توان نباشد که کار خود به عشق در آمیزید

و پیوسته بار وظیفه ای را بی رغبت به دوش می کشید

 زنهار!

 دست از کار بشویید و بر آستان معبدی نشینید و از آنان که به شادی تلاش کنند صدقه بستانید.

زیرا آنکه بی میل ، خمیری در تنور نهد ، نان تلخی واستاند که انسان را تنها نیمه سیر کند

 و آنکه انگور به اکراه فشارد ، شراب را عصاره ای مسموم سازد

و آنکه حتی به زیبایی آواز فرشتگان نغمه ساز کند ، چون به آواز خویش عشق نمی ورزد
                                                                                                                                                    تنها میتواند گوش انسانی را بر صدای روز و نجوای شب ببندد.

جبران خلیل جبران

 


موضوعات مرتبط: متفرقه
[ جمعه 25 آذر1390 ] [ 12:52 ] [ سارا سادات حسینی ]
1) استخراج كلمات دشوار و مرتب كردن آنها به ترتیب حروف الفبا


2) هر گروه یك متن املاء با كمك تمام اعضای گروه خود می نویسد و معلم املای همه گروهها را جمع آوری كرده و می خواند سپس یا بهترین دیكته به كل كلاس گفته می شود و یا از هر گروه یك پاراگراف انتخاب كرده و دیكته تلفیقی تهیه كرده و به كل كلاس، دیكته می گوییم. در این صورت متن دیكته را بچه ها انتخاب كرده اند.


3) دانش آموزان را گروه بندی می كنیم و سپس هر گروه متن دیكته ای را می نویسد و برای گروه دیگر می خواند تا آن گروه بنویسد. دیكته گروه به گروه نام دیگر این دیكته است.

۴) در مواقعی كه شاگردی ضعیف است و در املا پیشرفت چندانی ندارد، می توان دانش آموز ضعیف را كنار دانش اموزی قوی نشاند تا بعضی از لغات را كه برایش مشكل است، با مشورت بنویسد. در نتیجه دانش آموز ضعیف، هم آن لغت را به خوبی به ذهن می سپارد و هم با افت نمره به طور مكرر مواجه نمی شود. البته این روش نباید به طور تكراری و همیشگی باشد.


5) در هنگام تصحیح كردن املا، معلم صحیح لغات را نمی نویسد و دانش آموزان خودشان درست لغات را از كتاب پیدا می كنند و بعد معلم به آن املا نمره می دهد. یعنی، ابتدا دور كلمات اشتباه خط كشیده می شود و صحیح آن را بچه ها می نویسند و معلم به صحیح نوشتن آنها نمره می دهد.


6) روش دیگر این است كه معلم بهتر است متن دیكته را قبل از املا برای بچه ها بخواند، ولی بچه ها چیزی ننویسند و تنها گوش دهند.


7) بعد از املا باید متن مجددا خوانده شود، یعنی در هر املا كل متن باید سه بار خوانده شود.


8) در صورت دیگر املا، می توان شفاهی دیكته را خواند و بچه ها لغات مهم آن را هجی كنند و در هوا بنویسند.


9) نوع دیگر املا می تواند چنین باشد كه شاگرد پشت سری، كلمات را روی پشت فرد جلویی بنویسد و شاگرد جلویی از روش حركت انگشتی فرد عقبی بتواند لغات را بفهمد و بنویسد، كه این یك نوع بازی و املا است.


10) در روش دیگر به بچه ها گفته می شود كه روزنامه با خود به كلاس بیاورند و لغات را ببرند و از لغات بریده شده یك بند املا برای معلم درست كنند و بروی ورقه بچسبانند. این روش را می توان به صورت گروهی نیز انجام داد.


11) می توان متن املایی را به صورت پلی كپی بدون نقطه، بدون تشدید و یا به صورت لغات ناقص به دانش آموزان داد تا آنان در جای مناسب نقطه بگذارند یا تشدید قرار دهند و یا لغات ناقص را كامل كنند.


12) می توان دیكته را به صورت لغات صحیح و غلط در كنار هم قرار داد تا بچه ها كلمه غلط را خط بزنند.


13) روش دیگر املا می تواند به صورت تصویری باشد. یعنی، شكل را به دانش آموزان بدهیم تا آنان املای صحیح آن را بنویسند. (در پایه اول و دوم)


14) املای تقویت حافظه: بدین صورت كه معلم متنی را روی تخته می نویسد و سپس متن را برای دانش آموزان می خواند و سپس روی نوشته هایش روی تخته پرده می كشد و بچه ها باید هر آنچه از متن فهمیده اند بنویسند. سپس معلم پرده را از تخته بر می دارد و بچه ها متن خود را با متن تخته مقایسه می كنند و به خود امتیاز می دهند.


15) روش دیگر، می تواند استفاده از آینه باشد كه كلمات را برعكس بنویسیم و بچه ها با آینه درست آن را بنویسند و یا صحیح آن را بخوانند.


16) دیكته آبی: روش كار این است كه، بچه ها به صورت انفرادی یا گروهی با خود آب پاش به مدرسه می آورند و با آب دیكته را روی زمین می نویسند و گروهی نوشته های خود را تصحیح می كنند.


17) از روشهای موجود در تصحیح املا این است كه دانش آموزان با اشتباهات خود جمله بسازند و یا دیكته به صورت جمله سازی از لغات مهم درس باشد.


18) دانش آموزان كلمات مهم یا مشكل درس را روی پارچه بنویسند و سپس با خمیر یا نخ و سوزن كلمات را بسازند و یا بدوزند كه در این صورت هنر و بازی توامان می شوند. (یادگیری تلفیقی)


19) دانش آموزان از اشتباهات خود در املا كلمات هم خانواده، متضاد و یا هم معنا بنویسند.


20) برای آشنایی دانش آموزان با انواع صداها و لهجه ها در هنگام دیكته گفتن و از این كه بچه ها تنها به صدا و لحن معلم خود خو نگیرند، معلم می تواند از اطرافیان خود بخواهد تا متن املا را بر روی نوار بخوانند و صدای خود را ضبط كنند و سپس آن متن را به كلاس بیاورد و بچه ها از روی آن نوار دیكته بنویسند تا در هنگام ارزشیابی پایانی و یا هر زمان دیگر بچه ها دچار مشكل نشوند.


21) همكاران معلم می توانند در املاهای كلاسی جای خود را تعویض كنند و به بچه های كلاسهای دیگر املا بگویند تا بچه ها با انواع صداها و لحن و گویش در دیكته آشنا شوند


22) دانش آموزان می توانند به والدین خود دیكته بگویند و والدین در املای خود چند كلمه را اشتباه بنویسند تا بچه ها آنها را تصحیح كنند و به پدر و مادر خود نمره دهند.


23) بچه ها می توانند به معلم خود دیكته بگویند. هر گروه یك پاراگراف به معلم بگوید و در انتها گروهها ورقه معلم را تصحیح كنند و یا هر گروه پاراگراف مخصوص به خود را تصحیح كند.

۲۴) برای والدین بی سواد، فرزند می تواند صدای خود را ضبط كند و از روی صدای خود به خودش دیكته بگوید یعنی صدای ضبط شده ی خود را جایگزین صدای اولیای خود كه بی سواد هستند، نماید.


25) یكی دیگر از روش ها برای تصحیح املا این است كه میتوان املا را به بچه ها داد تا تصحیح كنند، ولی در نهایت نمره نهایی را معلم بدهد یا دانش آموزان تصحیح كننده با مداد كنار دفتر فرد، نمره بگذارند و بعد معلم نمره خود را با نمره ای كه دانش آموزان داده مقایسه كند.


26) معلم لغاتی را بروی مقوا می نویسد و مقوا را به تخته نصب می كند و زمان كوتاهی وقت می دهد تا دانش آموزان كلمات را به دقت نگاه كنند و سپس مقوا را جمع می كند. در اینجا بچه ها هر آن چه از لغات در ذهنشان مانده است را می نویسند و معلم لغات و كلمات آنان را تصحیح می كند تا دقت آنان سنجیده شود.


27) دانش آموزان املا را در هوا بنویسند و معلم در هوا تصحیح كنیم، نه با قلم بر روی كاغذ.


28) معلم می توان املا را بر روی چندین كارت بنویسد و این كارت ها را بین گروهها تقسیم كند تا تمام گروهها كارتها را ببینند و سپس كارتها را جمع كرده و از روی آنها دیكته بگوید.

لازم به تذكر است كه روش های املا كه به عنوان نمونه بیان گردید را نباید به عنوان روش واحد تلقی كرد، اگر هر روشی بیشتر از اندازه استفاده گردد، ارزش آموزشی خود را از دست می دهد. لذا اگر معلم بنا به ضرورت و در نظر گرفتن تنوع، روشهای متنوع املا را به كار گیرد نتیجه مفیدی عاید دانش آموزان خواهد شد.

منبع : http://daftare-mashgh.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: روش تدریس، راهکار
[ چهارشنبه 16 آذر1390 ] [ 9:31 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

نازم آن آموزگاري را که در يک نصف روز

دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند

ابتدا قانون آزادي نويسد بر زمين

بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند


موضوعات مرتبط: متفرقه
[ شنبه 5 آذر1390 ] [ 12:23 ] [ سارا سادات حسینی ]
 
      نوع اختلال: بی دقتی
      درصد فراوانی: 12
      رتبه: دوم
      مثال: نهنفته، عسبل، کندم، سیز
      علت: عدم تمرکز و توجه به صداها و شکل حروف هنگام نوشتن
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- دو تصویر مشابه که اختلالات جرئی با هم دارند در اختیار دانش‌آموزان گذشته
      تا اختلالات را پیدا کنند.
      2- کلمه‌ای را روی کارتی نوشته به طوری که یک از حروف یا دندانه‌های آن جا
      افتاده باشد و یا کلمه‌ی مورد نظر نقطه و دندانه‌ی اضافه داشته باشد.
      (مهربان، تنور) تا دانش‌آموز آن را اصلاح کند.
      3- برای تصحیح دیکته دانش‌آموزان دیگر از او کمک بگیریم.
       نوع اختلال: حافظه شنوایی
      درصد فراوانی: 20
      رتبه: اول
      مثال: جا انداختن کلمه در جمله
      علت: عدم دقت در خوب گوش دادن و عجله در هنگام نوشتن
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- تکرار جمله‌ای که در دیکته به کار برده شده، برای کل کلاس و جلب توجه همه.
      2- دانش‌آموزی که دچار این مشکل است در جایی بنشیند که نزدیک معلم باشد.
      3- از چنین دانش‌آموزی بخواهیم که جمله را برای بقیه دانش‌آموزان بخواند.
      نوع اختلال: حساسیت شنیداری
      درصد فراوانی: 6
      رتبه: هفتم
      مثال: پمبه (پنبه)، ژاله (جاله)
      علت: عدم حساسیت در شنیدن صداها
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- استفاده از نوار کاست و شنیدن انواع صداها و تشخیص نوع صدا
      2- ریختن انواع اشیا (برنج، لوبیا، سنگ و . . .) در قوطی‌های مجزا و به صدا
      در آوردن آن‌ها و تشخیص نوع شئ داخل قوطی
      3- پایین آوردن تن صدا توسط معلم به طوری که به سختی تشخیص داده شود.
       نوع اختلال: نارسا نویسی
      درصد فراوانی: 9
      رتبه: سوم
      مثال: رستم و سهراب نیستند
      علت: در دست گرفتن مداد به صورت نا مناسب، وضعیت قرار گرفتن نا مناسب کاغذ
      نسبت به بدن، صحیح نبودن جهت کاغذ، ضعیف بودن عضلات و کوچک بودن انگشتان دست
      (بیش از حد شل و یا سفت نگه داشتن قلم، دوربودن انگشت از سر مداد)
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- کشیدن خطوط به صورت دلخواه توسط دانش‌آموزان به وسیله‌ی روان نویس، وایت
      برد، گچ نرم.
      2- اصلاح نشستن کودک هنگام نوشتن تکالیف از نظر ارتفاع و موقعیت بن
      3- راست نگه داشتن دفتر به صورت زاویه قائمه هنگام نوشتن
      4- استفاده از مدادهای با قطر مناسب با توجه به وضعیت انگشتان او و
      تمرین‌هایی همچون ماساژ خمیر بازی، مچاله و بریدن کاغذهای باطله، بستن دکمه و
      زیبا و قفل و کلید
       نوع اختلال: موارد آموزشی
      درصد فراوانی: 8
      رتبه: چهارم
      مثال: شوده‌ام (شده‌ام)، خوروس (خروس)، خراک (خوراک)
      علت: آموزش نادرست آموزگار به ویژه تدریس (با ربط) و استثنا
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- برای تدریس ( اِ ربط) بازبانی ساده چند مثال می‌زنیم و از آن‌ها می‌پرسیم
      که بعد از شنیدن این کلمات منتظر کلمه‌ی دیگری هستید یا نه؟ اگر منتظر شنیدن
      کلمه‌ی دیگری هستند از ( اِ ربط) و اگر منتظر شنیدن کلمه‌‌ی دیگری نباشد از (
      ـه ه ) استفاده می‌کنیم مانند: مدادِ ، خانه
      2- نوشتن کلماتی که دارای ( اُ استثنا) هستند بر روی مقوا و نصب در جلوی دید
      آنها و تقویت حافظه بصری.
         نوع اختلال: حافظه توالی دیداری
      درصد فراوانی: 7
      رتبه: پنجم
      مثال: دادر (دارد)، آزرو (آرزو)
      علت: عدم توانایی یادآوری کلمات به همان ترتیبی که بوده است
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- نام بردن ترتیب صف دانش‌آموزان توسط دانش‌آموزی که این مشکل را دارد.
      2- انجام چند حرکت ورزشی توسط معلم و تکرار ترتیب آن ورزش‌ها توسط دانش‌آموز.
      3- نوشتن چند حرف روی مقوا و سپس یک فرصت کوتاه برای دیدن، به او می‌دهیم.
      دانش‌آموز به یاد می‌آورد، که از راست به چپ چه حروفی را دیده است. (ص هـ ر م
      ز)
      4- به جای حروف در تمرین بالا از کلمه استفاده شود. (مادر بهار باران سبز)
       نوع اختلال: حساسیت شنیداری
      درصد فراوانی: 6
      رتبه: هفتم
      مثال: پمبه (پنبه)، دمبال (دنبال)
      علت: عدم حساسیت در شنیدن صداها
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- استفاده از نوار کاست و شنیدن انواع صداها و تشخیص نوع صدا
      2- ریختن انواع اشیا (برنج، لوبیا، سنگ و . . .) در قوطی‌های مجزا و به صدا
      در آوردن آن‌ها و تشخیص نوع شئ داخل قوطی
      3- پایین آوردن تن صدا توسط معلم به طوری که به سختی تشخیص داده شود.
       نوع اختلال: حافظه دیداری
      درصد فراوانی: 7
      رتبه: پنجم
      مثال: اَمو (عمو)، سابون (صابون)
      علت: کودک قادر به خاطر آوردن تصویر کلمه نیست
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- انجام بازی چه کسی یا چه چیزی در کلاس جا به جا شده است.
      2- ابتدا دو تصویر ساده را به کودک نشان می‌دهیم و پس از مخفی کردن تصویر از
      او می‌خواهیم که تصاویر را به یاد آورد. در مرحله‌‌ی بعد از سه تصویر و
      تصاویر مرکب و پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم.
      3- تهیه کارت‌هایی به ابعاد 7 ‌‍در 5 سانتی‌متر و نوشتن چند کلمه که هم
      خانواده می‌باشند تا کودک برای چند روز از این کارت‌ها استفاده کند. مثلاً در
      جمله سازی و ساختن داستان و . . . (خاص مخصوص خصوصی)
      4- تهیه کارت‌هایی به ابعاد 7 در 5 سانتی‌متر و نوستن دو یا سه کلمه‌ای که
      کودک در آن‌ها دچار اشتباه می‌شود. این کارت‌ها نیز چند روز متوالی در اختیار
      وی قرار می‌گیرد و سپس تعویض می‌شود. مانند:صابون صبح عمو

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 2 آذر1390 ] [ 10:10 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

یك آسمان بنفش با گل‌هایی كه در آسمان پرواز می‌كنند. درختانی با برگ‌های قرمز و یك خانه با دودكش. جاده‌ای كه توی آن یك ماشین حركت می‌كند و بچه‌ها و مامان و بابا كه دست هم را گرفته‌اند و موهایشان سیخ سیخی شده است.

این نقاشی زیبا‌ست. مامان به او می‌گوید:
چرا آسمان بنفش است؟
چرا گل‌ها توی آسمان هستند؟
چرا موهای ما سیخ سیخی است انگار ترسیده‌ایم.

زیبا می‌گوید دلم می‌خواد. دوست ندارم عوضش كنم. مادر نمی‌داند كه هر چیزی كه كودك می‌كشد ریشه در تفكرات و دنیای تخیلی او و واقعیات پیرامونش دارد.
روانشناسان كودك تحلیل‌های زیادی از نقاشی آنان می‌كنند و می‌توانند به زوایای پنهان روحیات كودكان و مشكلاتی كه هرگز به زبان نمی‌آورند و گاه والدین هم به آن اشاره‌ای نمی‌كنند پی ببرند.

 روانشناس و مشاور  می‌گوید: اعضای یك خانواده هماهنگ، در نقاشی‌های كودكان، همیشه با هم و دست در دست هم نشان داده می‌شوند. اگر این اشخاص در تصویر در حالتی تعاملی و خوش و خرم بایكدیگر باشند نشان می‌دهد درجه صمیمیت آنها بیشتر است.

كودك، در نقاشی خانواده، تصویر خود را نزدیك شخصی نقاشی می‌كند كه بیشتر دوست دارد؛ ولی اگر كودكی فكر كند كه مثلا خواهرش بیش از او مورد توجه پدر و مادر است، در نقاشی خود خواهرش را بین پدر و مادر و خود را دورتر از آنها در حاشیه كاغذ قرار می‌دهد. در بعضی از نقاشی‌ها تعدادی از افراد خانواده ‌داخل خانه و تعدادی دیگر‌خارج از خانه نمایش داده می‌شوند.

این‌گونه نقاشی‌ها یا منعكس‌كننده غیبت واقعی شخص یا اشخاصی است كه در خارج از خانه ترسیم شده‌اند‌ یا كمبود جذابیت عاطفی كودك را نسبت به آنها می‌نمایاند.

وی می‌افزاید: نقاشی بزرگی كه همه صفحه را بگیرد نشانه اعتماد به نفس كودك است، اما كودكی كه نقاشی ریز و كوچكی در یك گوشه صفحه می‌كشد و بقیه را سفید می‌گذارد اغلب از اعتماد به نفس كمی برخوردار است.

استفاده از خطوط شكسته و لرزان نیز همین حالت را نشان می‌دهد.
سهیل یك خواهر كوچولوی تازه به دنیا آمده دارد. او وقتی نقاشی می‌كشد همیشه خواهر كوچولوی خود را از خود بزرگ‌تر می‌كشد و نشان می‌دهد همان‌طور كه در قنداق از او بزرگ‌تر است ایستاده و او كوچك‌تر است.

روانشناس می‌گوید: از وقتی خواهرش به دنیا آمده حس می‌كندكمتر مورد توجه واقع ‌می‌شود به همین دلیل در نقاشی‌های خود او را بزرگ‌تر از خود ترسیم می‌كند و همیشه خودش یك گوشه دورتر از خواهر، مادر و پدر ایستاده است.

او معتقد است والدین این كودك باید توجه موثرتری به او نشان دهند و او را در سرنوشت نوزاد تازه به دنیا آمده دخیل كنند و در مورد كارهایش از او كمك بخواهند تا خود را جدا از مجموعه خانواده حس نكند.

در بیشتر نقاشی‌هایی كه كودكان ترسیم می‌كنند، همیشه یك شخصیت اصلی وجود دارد كه كودك بیشترین بار احساسی خود را چه به صورت عشق و ستایش و چه به صورت ترس و دلهره‌ روی او مستقر می‌كند.
این شخصیت اصلی غالبا قبل از دیگران ترسیم می‌شود، زیرا او اولین شخصی است كه كودك به او فكر می‌كند. این شخصیت اصلی، همیشه در اندازه‌ای بزرگ‌تر از دیگر اشخاص و با جزئیاتی بیشتر و كامل‌تر ترسیم می‌شود.

هنگامی كه در نقاشی خانواده، یكی از اعضای خانواده وجود ندارد، می‌توان نتیجه گرفت كه كودك آگاهانه یا ناخودآگاه آرزوی نبودن آن شخص را دارد. این پدیده بیشتر در نقاشی‌های كودكانی دیده می‌شود كه با گذشت چند سال هنوز تولد خواهر یا برادر كوچك‌تر از خود را نپذیرفته‌اند.

بنابر این با حذف این كودك مزاحم از نقاشی، خود را در دورانی طلایی كه قبل از تولد نوزاد در آن زیسته‌اند، به تصویر می‌كشند.

نقاشی به ما كمك می‌كند تا به دنیای درونی و روح كودك پی ببریم، بدانیم چه نیازهایی دارد،
آیا كودك ناسازگار یا بیمار است؟
در بزرگسالی می‌خواهد چه كاره شود ؟ و...


برخلاف تصور رایج، نقاشی كودكان پر از نمادهای زندگی اوست. روانشناسان معتقدند خورشید نماد والدین او است. خورشید در نقاشی كودك همچنین نشانه امنیت، خوشحالی، گرما، قدرت و به قول روانشناسان خورشید به معنی پدر است. وقتی رابطه كودك و پدر خوب است كودك خورشید را در حال درخشیدن می‌كشد و وقتی رابطه آن دو مطلوب نیست كودك خورشید را در پشت كوه ناپدید می‌كند.
ترس كودك از پدر به رنگ قرمز تند‌ یا سیاه در نقاشی دیده می‌شود. البته با یك نقاشی ما به قضاوت نمی‌پردازیم بلكه باید چند‌ نقاشی كودك را بررسی كرد.

اما برخلاف خورشید، ماه نشانه نیستی است. اغلب كودكان ماه را كنار قبر و قبرستان می‌كشند. كودكان در نقاشی خود ماه را با مرگ معنی می‌بخشند.


آسمان به معنی الهام و پاكی‌ و زمین به معنی ثبات و امنیت است. كودكان خیلی كوچك هیچ‌وقت خطی برای نشان دادن زمین ترسیم نمی‌كنند، ولی در‌ 5 یا 6 سالگی كه آغاز به درك دلایل منطقی می‌كنند به كشیدن زمین نیز می‌پردازند.
در جامعه امروزی، ماشین نشانه قدرت است، به همین دلیل در نقاشی‌های كودكان مخصوصا پسربچه‌ها ماشین زیاد دیده می‌شود.

اشكان هر وقت نقاشی می‌كند یك‌ خانه و ماشین می‌كشد كه خودش پشت فرمان نشسته است. آنها ماشین ندارند، اما دایی او كه دارای یك خودرو شخصی است گاهی اجازه می‌دهد در حالت پارك اشكان پشت فرمان قرار بگیرد. به اعتقاد پژوهشگران ترجیح دادن كشیدن ماشین به جای آدم در این دوره خود به خود نشان‌دهنده وابسته بودن شخص به دنیای خارج و زندگی ماشینی است. البته این مسائل بستگی به سن، فرهنگ،عوامل ذهنی و... نوجوان دارد، اما كشیدن در حال راندن ماشین توسط كودك درخواست قدرت را در او نشان می‌دهد.


اگر كودك شما در اطراف خود با حیوانات سر و كار ندارد و به باغ وحش نمی‌رود باید به حیواناتی كه در نقاشی‌هایش حضور دارند توجه كرد.

گاهی ممكن است كودك احساس گناه و تقصیری را كه تجربه كرده و جرأت نكرده آن را ابراز كند در نقاشی و در قالب حیوان نشان دهد.

كشیدن حیوانات درنده نشانه فشارهای درونی و مخفی كودك است. مثلا كودكی كه نسبت به برادر كوچك‌تر تازه به دنیا آمده‌اش حسادت می‌كند‌ در نقاشی‌اش ممكن است گرگ بكشد كه این نشان‌دهنده ترس و دلهره كودك از تازه وارد كوچولو است.

تحلیل نقاشی كودك یك كار تخصصی است كه شما می‌توانید با كمك روانشناسان كودك اقدام به این كار كنید.

منبع:

http://n-h-s.blogfa.com/post-306.aspx


موضوعات مرتبط: شناخت کودک
[ جمعه 27 آبان1390 ] [ 18:5 ] [ سارا سادات حسینی ]

فرشته بهشتی                 خیلی قشنگ نوشتی

حالا شدی باسواد             دل منم شده شاد

جَمعه چقدر حواست          دقیقه خیلی کارت

فرشته بهشتی                  تمیز و درست نوشتی

مشقت شده مرتب              ای کودک مودب

به مثل ماه تابان                   قشنگی و درخشان

سبد سبد گل یاس                زرنگ، توی کلاس

قایق روی دریا                      نوشته ای چه زیبا

ای کودک خیلی ناز                  مرا کردی سرافراز

دخترم (پسرم) زیبا نوشته         مثل گل نوشته

قشنگی چون کبوتر                  از همه هستی بهتر

باهوش و خوش بیانی               ای کودک ایرانی

قشنگ نوشتی و ناز              ای دختر (پسر) سر افراز

زنده باشی و سالم                تلاش بکن تو دائم

ای کودک مهربان                    دوستت دارم همچو جان

خورشید گرم و روشنی           همیشه در قلب منی

شکوفه های رنگ به رنگ         خسته نباشی، قشنگ

از تنبلی جدایی             ای هدیهء خدایی

کارت شده چه بهتر          ای گل من، تاج سر

فرشته بهشتی              امروز سریع نوشتی

یادت نره خط کشی          فردا حتما بکشی

برگه نَکَن دوباره               از دفتر بیچاره

ای گل ناز و خوشبو          بخوان درست از این رو

کار گروهی بدان               می کنه کارُ آسان

ای کودک بهشتی            کامل دقیق نوشتی

هستی دقیق پر تلاش       همیشه خنده رو باش

کودک خوب و نازی            واژه درست می سازی

پی برده ام به رازی            زیبا جمله می سازی

عقیدهء من اینه                کودک خوب همینه

خلاقی و مهربون              همیشه اینطور بمون

ماهی نوشت تو دریا         آفرین و مرحبا

آسمان پر ستاره               مشقت نظیر نداره

دانا و پر توانی                   ای کودک ایرانی

پسر (دختر) خوب و نازم      به دیکته ات می نازم

نون و پنیر و پسته              مشقت به دل نشسته

صد آفرین ای کودک             چه خوب نوشتی اردک

ای پسر (دختر) نازنین          بهت می گم آفرین

ای گل توی کلاس                زیبا هستی مثل یاس

بارون میاد ریز ریز                 اول بخوان بعد بنویس

یک گل شادابی تو               آفتاب و مهتابی تو

به مثل یک ستاره               نور از مشقت می باره

برف میاد دونه دونه               پسرم (دخترم) درس می خونه

با مشقی که نوشتی          تو لایق بهشتی 

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان در حد انتظار 

فرزند خوبم، از خط زیبایت لذت بردم.

پسر نازم، هزار آفرین به تو که مشقت را زیبا نوشتی.

آفرین به تو که تکالیفت را بدون اشکال و کامل انجام دادی.

پسرم (دخترم) تحقیق شما جالب و خواندنی بود.

آفرین پسرم در نوشتن تکالیف دقت کامل داشتی.

*** 

بارون دونه دونه          مشقت شده نمونه

انار دونه دونه          نقاشیت شده نمونه

مورچه نوشت روی خاک          قشنگ نوشتی و پاک

پسر خوب و نازم          به دقتت می نازم

جمله های قشنگی          با واژه ها تو ساختی

درست خواندی تو قرآن          ای کودک مهربان

امروز کارت عالی بود          اشکالی در آن نبود

ای کودک مودب          دفترت هست مرتب

1، 2، 3، ستاره         کارت ایراد نداره

آفریدی افتخار          برای چندمین بار

کودک خوب و نازی          واژه درست می سازی

نون و پنیر و پسته          کارت به دل نشسته

پی برده ام به رازی          زیبا جمله می سازی

خلاقی و مهربون          همیشه اینطور بمون

به دوستت دادی یاری          عالی کردی همکاری

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com  

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان نزدیک به انتظار 

پسر (دختر) خوبم، سعی کن جواب سوال ها را با دقت و خوانا بنویسی.

از اینکه رونویسی شما هر روز بهتر می شود خوشحالم.

تلاش شما قابل تقدیر است.

از اینکه اشتباهات قبلی را تکرار نکردی و کلمات را با دقت و درست نوشتی خوشحالم.

خوشحالم که خوش خط نوشتی ولی اگر دقت کنی، دندانه ها را جا نمی اندازی.

صد آفرین دختر (پسر) باهوشم، اگر کمی حواست را جمع می کردی تشدید ها را جا نمی انداختی.

از دیدن نقاشیت لذت بردم، اما سعی کن مرتب تر رنگ کنی.

از اینکه هر روز پیشرفت می کنی خوشحالم.

توانایی تو در دیکته بهتر شده، سعی کن اینطور بمانی.

امروز موفق شدی دیکته ات را بدون غلط بنویسی. بهتر است کلماتی که دور آنها را خط کشیده ام زیبا تر بنویسی.

تمرینات ریاض را درست حل کردی، فقط سعی کن اعداد را زیباتر بنویسی.

در نوشتن به معنای کلمه هم توجه کن.

دخترم (پسرم) سرکش یادت نره چون معنای کلمه عوض می شود.

*** 

گوشه برگه هایت     برگه های کتابت     چکار کنیم صاف بشه     قشنگ و زیبا بشه

 گلم باید بدونه     که خط های زمینه     می کنه کمکش تا     خطش بشه نمونه

نوشتی آرام و خوب          حالا شدی تو محبوب

کمی تلاش بیشتر          هستش برات مفیدتر

یادت نره خط کشی         فردا حتما بکشی

فرشته بهشتی              آخر وقت نوشتی؟

فرشته بهشتی             بی حوصله نوشتی؟

فرشته بهشتی            خسته بودی نوشتی؟

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com  

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان نیازمند تلاش بیشتر 

پسرم (دخترم) در زمینه تفریق نیاز به تقویت داری.

فرزند گلم، در رونویسی فاصله و اندازه کلمات را رعایت کن.

با تمرین و روخوانی بیشتر در زمینه املا موفق خواهی شد.

با مطالعه کتاب های قصه و خواندن مجلات کودکان حتما در نوشتن انشا پیشرفت می کنی.

امروز خوب گوش ندادی، به همین دلیل کلمات را زیاد جا انداختی.

آفرین بر تو، پیشرفت خوبی کردی باز هم منتظر کارهای خوبت هستم.

به نظر میرسد در زمینه جمع (تفریق، ضرب و ...) مشکل داری امیدوارم با تلاشت شاهد موفقیت تو باشم.

*** 

کارهای بهترت رو          من به زودی ببینم

1،2،3،4                      دندونه ها رو بشمار

هر کاری وقتش خوبه          تو مدرسه یا خونه

درست بگو و رسا          جواب این سوال ها

دقت و سعی و تلاش          به اندازه داشته باش

 

برگرفته از وبلاگ دفتر مشق

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 25 آبان1390 ] [ 10:51 ] [ سارا سادات حسینی ]

تعريف بازخورد

بازخورد ( پس‌فرست، بازفرست، پس‌خور، پس‌خوراند، یا فیدبک) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، گیرنده به طور عامدانه یا غیرعامدانه به پیام فرستنده واکنش نشان می‌دهد. این پیام‌ها، به فرستنده امکان می‌دهند تا وضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند.  

  بازخورد آموزشی در یک تعریف کلی و ساده  به معني  «بازگشت دادن » نتيجه‌ي عملکردهای دانش آموزان توسط محيط (معلم- فراگيران و خود فراگير) به وی مي‌باشد  .منظور ما از بازخورد همان بازخوردهای معلم  می باشد .بنابراین می توان گفت بازخورد عبارت است از:

 انعکاس یا ارائه یا عرضه ی نظر و عکس العمل یا  نظر و واكنش معلم نسبت به وضعيت يادگيري دانش آموز که به شکل کتبی و شفاهی( کلامی ) شامل صحبت ها و جمله های توصیفی منظوم و منثور معلم که در هر مرحله از فرايند یاد دهی – یادگیری از آن ها استفاده می شود .

 به واقع همان داوري های شناختی ، فراشناختی و عاطفی معلم است که دانش آموز با دریافت به هنگام آن ها ، اطلاعاتی در خصوص میزان پیشرفت و موقعیت خود به دست می آورد و در جهت  بهبود عملکرد خويش از آن ها يا ری می گیرد .

 بازخورد را به دو نوع مي توان  تقسیم نمود  ؛ که عبارتند از :

الف) بازخورد فرایندی( کلاسی )  

 ب) بازخورد پایانی    

  بازخوردهای فرا یندی ، همان بازخورهای توصیفی شناختی و  فرا شناختی است که معلم به منظور بهبود روش ها و نحوه ی یادگیری و آگاه شدن دانش آموز از قوت ها و ضعف های یادگیری مطالب و مباحث دروس مختلف به دانش آموز ارائه می نماید ؛ و دانش آموز با استفاده از این بازخورد های پيوسته، هدفمند ، متنوع ، توصيفی و ساده و قابلِ فهمِ معلم ، پی می برد که در چه وضعيتی قرار  دارد ؛ و چه فعاليت هایی را بايد انجام دهد. به عبارتی دیگر بازخورد ها باید به   گونه ای باشد که  کودک آنها را درک  کند و در او انگیزش لازم را به وجود آورد.

 براین اساس در بازخوردها ابتدا سعی کنیم اعتماد به نفس ، حس لياقت و داشتن كفايت در آنها رشد دهیم .یعنی این که  جملاتي كه به کار بگیریم که تاثیر مثبت خود را بر روان دانش آموز بگذارد . براي اين منظور بازخورهاي معلم  باید خالصانه و صادقانه  بيان شوند.

ويژگیهاي باز خوردهاي  فرآيندي

   1- در آنها نقاط قوت  دانش آموز، بزرگ نمایی شده

 2- نقاط ضعف دانش آموزان ، با احتیاط بیان گردیده

 3- رهنمود های عملی متناسب با تفاوت های فردی دانش آموز ، ارائه گردیده است  .

فرض کنید امروز نهار یا شام به خانه می روید و کسی که  مسوول تهیه غذا است  ضمن این که  تمام تلاش و کوشش و خلاقیت خود را درپخت غذا ، چیدن ميزه يا سفره و سرو غذا  و... اعمال نموده اما به هر دليلي مقدار نمک به کار رفته، بیش از حد مجاز بوده و غذا شور شده در این حالت چند بازخورد در نظر مي گيريد؟

1 – هیچ بازخوردی ندهیم و غذا را به قدر توان بخوریم  ( در این حالت هیچ گونه کمکی به بهبود غذا در نوبت های بعدی نکرده ایم و وضع بد موجود را تثبیت نموده ایم ).

 2- بازخوردی کلی و غیر راهگشا بدهیم  مثلا بگوییم « بیشتر دقت کن» ، «برای پخت مناسب ، غذا بیشتر تلاش کن» ، «این غذا با میل و ذائقه من نیست » و... که او نمی داند در چه چیزی دقت کند؟  و غذای مورد میل و ذائقه او کدام است؟ و چه ویژگی هایی را داراست؟ .

 3- تنها نقاط ضعف را ببینیم و بگوییم چه غذای شوری!، چرا اینقدر شور درست نموده اید؟چرا مواد را حرام کرده اید؟  و...( در این حالت  در آشپز حس گناه و ياس و دلسردي ايجاد كرده و انگيزه تلاش و كار بيشتر را در او كشته ايم چراكه توانايي هاي او را نديده ايم مثل اينكه دانش آموزي صد كلمه املا را نوشته و 20 كلمه اش غلط بوده و ما به او صفر داده ايم ! )

 4- نقاط قوت و قوت و قوت غذا و چینش سفره و استفاده از وسایل و ابزار و ملزومات مناسب را دیده و  نقاط ضعف ( شوری ) را با احتیاط بیان و  رهنمود های لازم را ارائه می نمایيم . به عبارتی  به او خواهيم

  گفت : چه غذای خوبی درست کرده ای و چه تزیینات قشنگی و چه سفره زیبایی و .... من دوست دارم نمك غذا كمتر از اين باشد . اگر نمک کمتری  در غذا بریزی بهتر است .

 معلم نباید به اهمیت  بازخوردهاي كه چاشني اصلي آنها  تشويق است غافل باشد اين دسته از بازخوردها در تضمین سلامت روان نقش  بی همتایی را داراست. 

  به عنوان نمونه  معلم وقتی می خواهد به نقاشی دانش آموز بازخورد دهد ، بهتراست بگوید : من رنگ آمیزی زیبای شما را مي پسندم.  

در بسياري از موارد ، بازخوردهای معلم باعث می گردد تا دانش آموزان به درستي يا نادرستي واكنش و عمل خود پی ببرند  .

 بنابراین منظور از  بازخورهاي مجاز عبارتند از هر بازخوردي كه خواندن ، شنیدن و حس کردن آن برای  دانش آموز انگیزانده  باشد . این نوع بازخورد ها  عموما ناظر بر موفقیت ها و پیشرفت های دانش آموز می باشد و او را به حركت و پويايي راهنما خواهد بود .

 مثال :

• دخترم املا ی درس .... را خوب نوشته ای برای برطرف شدن چند اشکال املا از روی خط اول تا چهارم درس, یکبار با دقت بنویس. تشدید کلمات را با مداد رنگی بنویس .

• از املا یی که نوشته ای ،راضیم . برای بهتر شدن املای بعدی ، با کلمات....... جمله بساز .  و...

 

باز خوردهاي فرآيندي از سه زاويه

 الف ) بازخورهاي فرايندي مجاز 

 ب)  بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم

ج ) بازخورهاي غير مجاز

 بازخورهاي  فرايندي مجاز

 این دست بازخوردها به پیشرفت ها تأکید دارند و معلم کوچک ترین پیشرفت دانش آموز را  بزرگ کرده و او را تشویق می نماید به ویژه این شیوه برای دانش آموزان ضعیف نقش معجزه آسایی را داراست .

 مثلا دانش آموزی که به تعبیری عام شلوغ است و همواره مزاحمتی برای کلاس دارد همین که  در انجام تکلیفی یا ... هنجار کلاس را رعایت نمود، معلم نباید از این فرصت غفلت کند و سریع و به هنگام بازخورد دهد که مثلا  « افرین پسرم چه خوب و آرام تکلیفت را انجام میدهی  و.... منو خوشحال کردی ».

برای این که این رفتار در کودک بماند و تقویت شود  معلم این رفتار دانش آموز را برای دیگران نیز بازگو نماید . مثلا  برای مدیر مدرسه، اولیاء، همسالان دانش آموز و...

 

 بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم

 بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم، به دو دسته می توان تقسیم کرد .

 نخست بازخوردهایی است كه  معلم با آگاهی و دانش لازم نقاط ضعف دانش آموز را می شناسد و به زبانی ساده و قابل فهم ،راهنمایی های لازم را  به او ارئه می نماید  لیکن توانمندی های دانش آموز را چندان که در شیوه قبل ، توجه می کرد، مد نظر قرار نمی دهد اگر هم به آنها توجهی داشته باشد،  بسیار کم رنگ است.

مثال :

نیازمند آن است که ..... .

  درزمینه ی ..... به تقویت نیاز داری.

 به نظر می رسد در ..... مشکل داری.

 دوم بازخورهایی که در گروه بازخورهاي  مجاز قرار دارند لیکن معلم بدون توجه به جغرافیای بیان وبی آن که بررسی کند که این بازخورد  قدرت و توان انگیزشی  لازم را باخود همراه دارند یا خیر ، به تکرار ی  مکرر  توسط معلم پیوسته در هر فعالیتی تکرار می گردد  .

 مثال :

 معلم در هرفعالیتی  به دانش آموز بازخورد می دهد که :

 فرشته بهشتی املا رو خوب نوشتی

فرشته بهشتی تمرین رو خوب نوشتی

و...

 بازخورهاي غير مجاز

 بازخورهاي غير مجاز به دو دسته تقسیم می شوند.

  نخست این که   برخی از معلمین به اشتباه روی تکالیف و آزمون ها ی دانش آموزان به جای بازخوردهای توصیفی قابل فهم از مقیاس های رتبه ای (  مانند: در حد انتظار، نزدیک به انتظار ، نیاز به تلاش و آموزش بیشتر  یا خیلی خوب ، خوب ، قابل قبول  و نیاز به تلاش و آموزش بیشتر  و...)   استفاده می کنند . که پیداست این مقیاس ها جز در گزارش پیشرفت تحصیلی ( کارنامه ) و ابزارهای سنجش مشاهده ای ، استفاده از آنها  غير مجاز می باشد .

    دوم  آن دسته از بازخورها را غير مجاز گویند که منجر به ایجاد نگرش منفی و تنفر از مدرسه و باور به ناتوانی را در دانش آموز ایجاد می نمایند یا شنیدن و خواندن آنها  تهدید آمیز است  و...

 به عنوان نمونه :

 نمي تواني .......

  هميشه اشتباه مي كني ..........

قادر نيستي ..............

  تو هیچوقت نمی توانی ...

  چرا نمی توانی مثل  ... باشی!

  مشقی که نوشته ای، چرا اینقدر زشت است!

  بار اخرت باشد که ...

 انواع بازخوردهای فرایندی ( کلاسی )

1- بازخوردهای شفاهی

2- بازخوردهای کتبی

 3- بازخوردهای شفاهی – کتبی

 1 ) بازخورد فرایندی شفاهی

  بازخورد فرایندی شفاهی ،عبارتند از آن دسته از بازخوردهایی که از طریق شکل صورت ،لحن کلام ، زبان ایماء و اشاره و کلام ، یعنی صحبت‌ها و جمله‌های توصیفی منظوم و منثور شفاهي با زبان فارسی ، بومی و فارسی – بومی اطلاعاتی را به دانش آموزان منتقل می نماید .

 محاسن:

این دسته از بازخوردها که اگر به هنگام و قابل فهم ، و با در نظر داشتن تفاوت های فردی و احساسات دانش‌آموز،ارائه شوند بسیار سودمند است .چرا که معلم فورا می تواند تاثیر بازخورد خود را بر روی دانش آموزان مشاهده نماید .

 معايب:

مشکل این دسته از بازخوردها ، یکی این است که از آن جا که شفاهی  ارائه می گردند زود گذر می باشند و دیگر این که ، واکنش های ذهنی دانش آموزان در اثربخشی آنها تاثیر دارد .

   2  ) بازخورد فرایندی  کتبی:

  بازخورد فرایندی کتبی عبارتند از آن دسته از بازخوردهایی که در قالب نگارش جمـلات توصیفـی منظوم( اگر معلم ذوق شاعری دارد و می تواند جملات منظومی را بیافریند ) و منثور و ترسیـم نگاره ها بر روی آثار دانش‌آموزان درج می گردد .

 مورد استفاده :

همکاران معلم باید بدانند که از این دسته از بازخورد ها  ، تنها زمانی استفاده می کنند که معلم به تاثیر  بیشتراین نوع از بازخورد باور دارد ؛ به ویژه هر تصویر عینی از پیشرفت تحصیلی دانش آموز که در پوشه کار قرار خواهد گرفت حتما باید بازخورد کتبی معلم بر روی آن درج شده باشد .

 3 ) بازخورد فرایندی شفاهی – کتبی  :

    آنچه مهم است این است که معلم باید بازخوردهای خود را بر اساس یک چشم انداز روشن ، بدان معنا که به روشني مقصد یادگیری یادگیرندگان را ( اهداف یادگیری ) بشناسد و در نظر داشته باشد یعنی به واقع بداند دانش آموزان کجا قرار دارند و به کجا باید بروند  استوار سازد به گونه ای که هربازخورد معلم  بتواند دانش آموزان را در مسير درست اهداف و انتظارات آموزشی  راهنما  باشد . لذا معلم می تواند در صورت تشخیص خود و متناسب با دانش آموز مخاطب خود ،از ترکیبی از بازخورد شفاهی – کتبی کمک بگیرد .

 چه وقتی ،از چه نوع بازخوردي استفاده كنيم ؟

 بازخوردهای کتبی:  

 معلم وقتی از بازخوردهای کتبی  استفاده می کند که :

·         وقتي كه لازم است اولياء در جريان عملكرد دانش آموز قرار گيرند .

·          دانش آموزي اشكال جدي و اساسي در يك فعاليت دارد و معلم تشخیص می دهد با نوشتن بازخورد کتبی  تکلیف  اولیا در کمک به دانش آموز روشن می شود.

 ·         وقتي كه  نمونه فعالیت دانش آموز،  در پوشه کار ، قرار داده می شود

·         تلاش مهم یا برجسته ای انجام شده  و دانش آموز با مراجعه به آن  و مرور بازخورد معلم،  انگیزه ی تلاش و موفقیت  را در خود تقویت می نماید.

 بازخوردهای شفاهی :

 ·         زماني كه اطلاع خود دانش آموز از عملكردخویش  ، مد نظر باشد .

·         زماني كه دانش آموزان توانايي خواندن نوشته ها را ندارند .

·         براي دانش آموزان پايه اول به ويژه در اوايل سال تحصیلی  .

·         در مواردي كه ضرورتي براي ارائه به والدين وجود ندارد .

·         در صورتي كه  ثبت بازخورد ، به تشخیص معلم ،اهميت بالايي در سازماندهي نتايج عملكرد دانش آموز ندارند .

·         زمانی که معلم عملکرد دانش آموز را مشاهده می کندو نیاز به بازخورد فوری و به هنگام را احساس می کند . 

 نكته :

در ارائه هر نوع بازخوردی اعم از كتبي يا شفاهي تلاش شود ويژگي هاي مهم يك بازخورد موثر آموزشي رعايت شود .                        

 یعنی معلوم شود که : 

1)  دانش آموز چه وضعيتي دارد ؟و

2)  چگونه وضعيت خود را می تواند بهبود ببخشد ؟

 نکاتی که  باید در بازخوردهای فرایندی باید  مورد توجه قرار گیرد :

•  در بازخورد به شخصیت انسانی دانش آموز توجه شود و ، برای او احترام و اهمیت قائل باشیم. 

•  برای آنكه بازخوردی که می دهیم  سودمند باشد، خودمان  را به جای دانش آموز که گیرنده بازخود می باشد  قرار دهیم .

•  بازخورد  خود را با عبارت یا جمله ای که ناظر بر نقاط قوت، قوت و قوت دانش آموز است شروع نماییم و بعد با احتیاط و ظرافت نقاط ضعف را بیان نماییم .

•  سعی كنیم  بازخورد هایمان ، به بیان و توصیف رفتار بپردازیم  و از قضاوت و بر چسب زنی به دانش آموز خودداری كنیم .

•  در بازخوردها به رفتارهای اجتماعی ، از اثر رفتار دانش آموز بر احساس و رفتار خود ، یا دیگران بگوییم؛ و بر همین اساس بازخورد دهیم.

  به عنوان مثال، وقتی  می بینیم که دانش آموزی در رفتارهای اجتماعی خود ، خودخواهی خاصی و سلطه طلبی آزار دهنده ای دارد  به جای آنكه بگوییم "چقدر خود خواه و سلطه طلب هستی" بهتر است بگوییم "وقتی مرتباً به دوستانت دستور می دهی، آن ها به شدت ناراحت می شوند و احساس می كنند از رفتار آن ها داری سوء استفاده می كنی". 

•  در بازخورد ها، به طور اخص بر یك موضوع تمركز نماییم و از كلی گویی بپرهیزیم. 

•  به زمان بازخورد ها دقت كنید که به هنگام باشد .

 به عنوان مثال، چنانچه در سنجش مشاهده ای  دانش آموز  كلمات خود را می جود و شما چیزی از صحبت های او متوجه نمی شوید، بلافاصله به او بازخورد ندهید. بازخورد فوری، موجب ایجاد حالت تدافعی در او می گردد و چیزی جز یك نتیجه عكس عاید شما نخواهد شد.  بنابراین، بهتر است در یك فرصت به هنگام كه او صحبت های خود را به پایان برده است، به او بازخورد دهیم. 

•  با ایجاد یک فضای  پر از اعتماد متقابل  به دانش آموزان بیاموزیم که چنانچه رفتار دیگران تاثیری ( مثبت یا منفی )در شما بر جای گذاشته است، بازخورد دهید و از انباشته شدن احساسات منفی و مثبت در درون خود خودداری نمایند.

•  در ارائه بازخورد های شفاهی  توجه داشته باشیم به نشانه های تاثیر بازخورد خود توجه داشته باشیم .  مثلا فردی كه ابروهایش درهم است و بلافاصله مكان مورد نظر را ترك می كند، یا رنگ اش تغییر پیدا می کند یا ... طبعاً پذیرای بازخورد  ما نبوده  است . بنابراین، بازخورد ها متناسب با شخصیت و تفاوت های فردی آن ها باشد .

 

در بیان و نگارش بازخوردهای فرایندی ( کلاسی ) کتبی یا شفاهی بیایید  تمرین کنیم و بگوییم! و  نگوییم !!

بگوييم

نگوييم

قشنگ نيست

زشت است

خوب ننوشته ای   

بد نوشته ای

می توانی بهتر انجام بدهی

خیلی بد انجام دادی

با تجربه شده

شکست خورده

شاد و پر انرژي باشيد

خسته نباشيد

آسان نيست       

دشوار است

دوست ندارم

متنفرم

مساله دارد   

مشکل دارد

مي تواند

نمي تواند

بفرماييد

در خدمتم

طول مي کشد تا ياد بگيري

هيچ وقت ياد نمي گيري

خيلي پر تحرک است      

خيلي شيطان است

مساله را خودم حل ميکنم     

مساله به تو ربطي ندارد

آرام باش   

داد نزن

خدا سلامتي بده 

خدا بد نده

 نکته مهم :

•  بیان عبارات مثبت، انرژی کودکان را جهت انجام آنچه که از وی خواسته شده تقویت می کند و به عکس، عبارت منفی، واکنشهای تدافعی در آنان ایجاد می نماید.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 25 آبان1390 ] [ 10:47 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

چگونه است که شاگردان بعضی از معلمان را جدی می‌گیرند و بعضی دیگر را نه؟

و چگونه است که بعضی از معلمان از یک کلاس شکایت دارند ولی بعضی دیگر این‌گونه نیستند؟

در اصل معلمان موفق کسانی هستند که پی برده‌اند که باید همه توانایی‌هایشان را در کار معلمی به کار گیرند، این توانایی‌ها چه هستند که معلم می‌تواند استفاده از آنها تأثیرگذار باشد.

در اینجا ما آنها را به شرح زیر معرفی می‌کنیم:

1- استفاده از زبان بدن

اداره کلاس

هنگام صحبت کردن با شخص یا گروهی، پیام ما علاوه بر آنچه می‌گوییم، از طریق چگونگی گفتن ما منتقل می‌شود.

براساس پژوهش‌ها 7٪ پیام از طریق کلام و واژه‌ها، 38٪ توسط آهنگ صدا و 55٪ توسط زبان بدن منتقل می‌شود.

هم‌چنین معلمانی که در ایجاد ارتباط غیرکلامی تبحر دارند، در انتقال دانش هم موفق‌تر هستند.

ژست شق و رق و باابهت این پیام را به دانش‌آموزان القا می‌کند که همه چیز در کنترل شما است و از طرفی هم می‌توانید بر کارهای بچه‌ ها نظارت کنید.

برای القای این‌که اعتماد به نفس دارید و در موضع ضعف و دفاع نیستید، سعی کنید دست ‌هایتان از دو طرف بدن آویخته باشد و حتی‌الامکان از حلقه کردن دست‌ها بر سینه اجتناب کنید.

2- طرز نشستن و ایستادن

در طرز نشستن و ایستادن خود پیام‌های قوی را به مخاطبین می‌فرستید و هم‌چنین در نشستن و ایستادن قدرتی نسبی نهفته است.

در مدرسه که معمولاً بچه‌ها باید بنشینند، ایستادن در کنار کسی که در حال نشستن است، ایجاد اقتدار می‌کند.

کار ساده‌ای مثل نشستن شما روی صندلی بزرگ می‌تواند در مورد توازن قوا در کلاس پیام نمادین خوبی باشد.

3- صمیمیت

گاهی یکی از بهترین شیوه‌های کنترل شاگردان ایجاد شرایطی است که بتوانید به آنها نزدیک شوید، به طوری که یکی از آنها محسوب شوید.

اداره کلاس

بعضی وقت‌ها خوب است از فرصتی استفاده کنید و کمی با شاگردان‌تان بنشینید. این کار حس هم‌پایه بودن را ایجاد می‌کند و شاگردان می‌توانند مستقیماً با شما تعامل برقرار کنند.

 

اگر برای رودررو قرار گرفتن با مخاطب کاملاً بدن خود را بچرخانید، گفت‌وگوی‌تان خودمانی و خصوصی‌تر می‌شود. هم‌چنین این کار نشانه آن خواهد بود که کاملاً به آن توجه دارید و بیشتر علاقه‌مندید که در این کار سهیم باشید.

برای شروع کلاس بهترین حالت یک احوال‌پرسی ساده با شاگردان است.

برای اشاره به یک دانش‌آموز، از انگشت استفاده نکنید زیرا احساس ترس و نگرانی ایجاد می‌کند بلکه از او فاصله بگیرید و مستقیم به او نگاه کنید و اگر لازم شد با دست کامل به او اشاره کنید.

از هر دو شیوه کنترل و اقتدار و جدی بودن و صمیمیت آگاه باشید و به تناسب از آنها استفاده کنید.

4- ارتباط چشمی

چیزی که باعث ناکامی بعضی از معلم‌ها می‌شود، اکراه آنها از ارتباط چشمی در هنگام بیان روش‌ها و ضوابط کلاس است. ارتباط چشمی برای درگیر کردن همه دانش‌آموزان به درس ضروری است.

نگاه به آرامی و باعلاقه به دانش‌آموزان، گفت‌وگوها را صمیمی‌تر می‌کند و آنها را درگیر درس می‌کند، این کار شبیه یک تعهد عاطفی و روانی است.

شاگردان از چشم‌های شما می‌خوانند که چقدر امنیت و اعتماد دارید، زیرا چشم‌ها میزان اعتماد به نفس شما را برملا می‌کند. حتی زمانی که حس درونی شما خلاف این مسأله بود، با این کار به حس اعتماد و امنیت تظاهر کنید.

5- لحن صدا

صدا همراه ژست بدنی مناسب و ارتباط چشمی ابزار بسیار مهمی در کنترل جمعی است.

معلمی که اوضاع را در کنترل ندارد، فریاد می‌کشد پس از آن اجتناب کنید.

صدای خیلی آرام یعنی نداشتن صلابت و در نتیجه کسی به صحبت شما توجه نمی‌کند.

لحن صدا باید محکم و دارای صلابت کافی باشد.

تمام شدن مبحثی از درس و شروع بحث جدید را با تغییر لحن صدا نشان دهید.

در تعیین تکلیف شاگردان، از لحن صریح و قوی استفاده کنید.

می‌توانید صدای خود را ضبط کنید تا از تأثیری که صدایتان ایجاد می‌کند، آگاه شوید.

6- وضع اندامی یا طرز نشستن و ایستادن

اهمیت و اعتبار گفته‌های‌تان را با وضع اندامی که به خود می‌گیرید، مشخص می‌کنید.

حرکات صریح و بی‌پروا، اعتماد به نفس را القا می‌کند، البته نباید غیرعادی باشد که عصبی بودن را نشان می‌دهد.

 

اداره کلاس

اگر به دست راست خود برای تأکید بر نکات درسی حرکت دهید باعث می‌شود که مخاطب در جریان ندریس دخیل شود.

کشیدن دست به طرف بدن، گرمی و خواست شما به شرکت همه بچه‌ها در درس را القا می‌کند.

 

برای اینکه آرامش را به شاگردان انتقال دهید باید پاها را روی هم نیندازید، دست را روی سینه گره نکنید، هنگام صحبت کردن کمی به جلو خم شوید.

ارزش لبخند را کم نگیرید، لبخند زدن و ارتباط چشمی مثبت و طولانی و حلقه نکردن دست‌ها، حس صمیمیت را القا می‌کند.

ژست‌های ناساز، پیام‌های معکوس می‌فرستند.

فشردن لب‌ها به هم، اجتناب از ارتباط چشمی، تکیه کردن به عقب و گره زدن دست‌ها، القا کننده وضعیت دفاعی است.

منبع:http://bodestan.blogfa.com


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 18 آبان1390 ] [ 10:51 ] [ سارا سادات حسینی ]

انگيزه ي شاگردان از پرسيدن

1- برقراري دوستي

 2-جلب توجه آموزگار وديگر شاگردان به خود

 3-براي به ستوه در آوردن آموزگار

4-براي اتلاف وقت

5-براي ميل به فهميدن و ....

هدف معلم از پرسش

1-براي به دست آوردن اطلاعات و تجربيات قبلي شاگردان

۲-براي به دست آوردن ايده نظر دانش آموزان

3-براي بيدار كردن انديشه ها4-براي كنترل كلاس

آموزگاران در پاسخ به پرسش ها باید سه مهارت زیر راداشته باشند:

1-آگاهي از انگيزه ي طرح پرسش

2-اطلاع از نوع پرسش مطرح شده

3-توانايي تغيير پرسش وتبديل آن به پرسش هاي قابل تحقيق

 پرسش های فلسفی (چرایی): معمولا شاگردان به دلیل عدم آشنایی با مفاهیم واصطلاحات پرسش هایی راکه باید با چه وچگونه مطرح شوند با چرا مطرح می کنند.

مثال: چرا این همه پرنده با اشکال مختلف وجود دارد؟

  راه حل: از دانش آموز پرسنده ی سوال توضیح خواسته شود به نحوی که سوال به چه وچگونه تغییر یابد.گاهی اوقات که پرسش ها واقعا فلسفی هستند پاسخ می دهیــم به راستی که خیلی جا لبه! ودر نها یت جرات نمی دانم است.

  پرسش های هیجانی:فراوان دیده می شود که شاگردان با دیدن پدیده ای به هیجان آمده وپرسش می کنند.

مثال: کودکی که لانه ی پرنده را از یک طرف دیده است هیجان زده شده درموردآن سوال می پرسد.

 راه حل:آموزگار در هیجان شاگردان مشارکت کند به نحوی که مشاهده ی پدیده و زمان آن را افزایش دهد چون افزایش مشاهده موجب افزایش مدت یاد گیری می شود. آیا طرف دیگر لانه را هم دیده ای؟

  پرسش های دارای پاسخ پیچیده:شاگردان بر اثر کنجکاوی پرسش هایی می کنند  که پــاسخ آن ها  به  طور  مستقیم در حــد درک و فهم شاگردان نیست و پاسخ به این نحو موجب می شود شاگرد فکر کند علوم پر از پاسخ های سخت و غیر قابل  فهم است در نتیجه کلاس و شاگردان غیر فعا ل می شوند.معلــمان در این مورد معمولا دو دستــه اند دستــه ای که پاســخ رامی دانند ودسته ای که نمی دانند در هر صورت قرار نیست به این قبیل  پرسش ها پاسخ مستقیم داده شود.

مثال:چرا آسمان آبی رنگ است؟

راه حل : معلم سوال را تغییر داده به شاگردان برمی گرداند و بهتر است طوری باشد که دانش آموز را به فعالیت وادار کند آیا می توانیم اتاقکی بسازیم که از دور درون آن آسمان آبی دیده شود؟

  پرسش برای فهمیدن نام وتعریف و ...:گاهی اوقات شاگردان پرسش هایی مطرح می کنند که برای نامیدن ناماشیا و تعریف پدیده ای است.

مثال: جنس تخم پرنده از چیست؟ یا نام یک سنگ که دانش آموزی آورده چیست؟

 راه حل:اگر آموزگار جواب را می داند بگوید در غیر این صورت بهتر است شاگردان نامگذاری کنند و نامی را که ویژگی شی  مورد نظر را دارد انتخاب کنند.

 پرسش های تحقیقی:پرسش های شاگردان به ندرت قابلیت تحقیق دارند وباتغییر پرسش آنها توسط معلم به این نوع پرسش تبدیل می شوند.

 توجه:در مورد این پرسش ها باید در نظر داشت که زمانی دانش آموز این گونه پرسش ها را مطرح می سازد که موضوع تدریس نشده است باید این پرسش ها را یاد داشت و در زمانش استفاده کرد.

  پرسش های خام:پرسش هایی هستند که واضح و آشکار نبوده وروشن نیستند ومرز بین تجربه ی قبلی وجدید را مشخص نمی کنند.

 مثال: میو ه های گیاهان چه تاثیری دارند؟

  پرسش های پخته:پرسش هایی هستند که جزییات را کاملا مشخص می کنند ومرز بین تجربیات قبلی و بعدی را مشخص می کنند وروشن و واضح هستند.

  مثال:فایده ی سبزیجات برای بدن چیست؟

 پرسش های بسته ی موضوع مدار:پرسش ها یی هستند که به دنبال پاسخ مشخصی هستند شاگردان از شکل پرسش متوجه قصد معلم شده واز ترس این که مبادا جواب بر خلاف خواسته ی او و کتاب باشد به سوال جواب نمی دهند وکلاس غیر فعال میشود.

 پرسش های باز فرد مدار:به ذنبال پاسخ مشخص نیستند وفقط می خواهند نظر شاگردان را به دست آورند شاگردان بدون نگرانی نظرات خود را بیان میکنند وکلاس فعال می شود این پرسشها با کلماتی مانند  به نظر شما  به عقیده ی شما  و.... قبیل مطرح می شوند.

مثال:به نظر شما چرا به قورباغه دوزیست می گویند؟یا چه اتفا قاتی درون سیب زمینی کاشته شده می افتد تا این که تبدیل به گیاه می شود؟

 پرسش هاي عددي : كه با چه قدر؟چه مدت؟و مانند آن شروع مي شوند؟

مثال:چه مدت طول ميكشد اتومبيل شما از تقطه ي آ به نقطه ي  ب برسد؟

پرسش هاي تمركز دهنده: وقتي دانش آموزان نسبت به بخشي از تدريس بي توجه باشند جهت جلب نظر انان از اين پرسش ها استفاده مي شود؟

مثال: مثلا اگر شاگردان به ذوب شدن يخ بي نوجه هستند،معلم مي پرسدبه نظر شما چه چيزس باعث مي شود يخ ذوب شود؟

پرسش هاي مقايسه اي : با چه تفاوت هايي وچه شباهت هايي آغاز مي شوند.

مثال: چه تفاوت ها وچه شباهت هايي بين گربه وسنگ وجود دارند؟

پرسش هاي كنشي :اين نوع پرسش ها منحر به فعاليت از سوي شاگردان مي شوند.

مثال : اگر به كرم خاكي نور بتابانيم چه اتفاق هايي مي افتد؟

پرسش هاي مسئله ساز : منجر به فعاليت شاگردان مي شود ولي عمق وتاثيرش بيشتر از پرسش هاي كنشي است وزماني در دانش آموزان مسئله ايجاد مي كند كه شاگردان  قبلا تجربياتي در مورد آن موضوع داشته باشند ودر زمان مناسب مطرح شوند؟

مثال: چه عاملي باعث شده است كه برخي از گياهان پژمرده شوند؟  يا از چه راه هايي    مي توانيم جوهر را در داخل لوله  به طرف بالا ببريم؟

پرسيدن از جسم:وقتي آموزگاران عزيز اجازه دهند شاگردان توانايي پرسش وپاسخ پيدا كنند ارتباط آن ها با محيط اطراف قويتر وبيشتر مي شود وهر چه سن كودك پايين تر باشد به دليل تجربيات كم بيشتربا ديدن هر پديده اي پرسش مي كند وبا دست كاري وبررسي عاملي كه باعث بُروز پرسش شده ، پاسخ رامي يابد كه به اصطلاح پرسيدن از جسم مي گويند.

مثال : دانش آموز با ديدن تخته سياه اين سوال در ذهنش ايجاد مي شود كه جنسش از چيست وبه سراغ آن مي رود.

منبع:

هارلن٬ وین. نگرشی نو برآموزش علوم تجربی. ترجمه ی شاهده ی سعیدی.- تهران:مدرسه٬ ۱۳۸۲.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 13 آبان1390 ] [ 13:46 ] [ سارا سادات حسینی ]

می خواهم بگویم ...

فقر همه جا سر می کشد

فقر ، فقط گرسنگی نیست

فقر ، گاهی زیر شمش های طلا خود را پنهان می کند

فقر ، چیزی را" نداشتن" است ، ولی ، آن چیز پول نیست ، طلا و غذا نیست

فقر ذهن ها را مبتلا می کند

فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتاب های فروش نرفته یک کتاب فروشی می نشیند

فقر تیغه های برنده ماشین بازیافت است  ، که روزنامه های برگشتی را خرد می کند

فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است  که روی آن یادگاری نوشته اند

فقر ، پوست موزی است که از پنجره یک اتومبیل به خیابان انداخته  می شود

فقر ، همه جا سر می کشد

فقر ، شب را "بی غذا " سر کردن نیست

فقر ، روز را بدون "اندیشه " سر کردن است.

 


موضوعات مرتبط: متفرقه
[ جمعه 6 آبان1390 ] [ 15:40 ] [ سارا سادات حسینی ]

معلم پای تخته داد می‌زد

 

صورتش از خشم گلگون بودو دستانش به زیر پوششی از گرد پنهان بودولی ‌آخر کلاسی‌ها،لواشک بین خود تقسیم می کردندوان یکی در گوشه ای دیگر «جوانان» را ورق می زدبرای آنکه بی خود ،
های و هو می کرد و با آن شور بی پایان،تساوی های جبری رانشان می دادخطی خوانا به روی تخته ای کز ظلمتی تاریکغمگین بودتساوی را چنین نوشت: یک با یک برابر استاز میان جمع شاگردان یکی برخاست،همیشه یک نفر باید به پا خیزد ...به آرامی سخن سر داد:


تساوی اشتباهی فاحش و محض است.


نگاه بچه ها ناگه به یک سو خیره گشت و


معلم مات بر جا ماند 

و او پرسید: اگر یک فرد انسان واحد یک بود


آیا باز یک با یک برابر بود؟


سکوت مدهوشی بود و سئوالی سخت


معلم خشمگین فریاد زد: آری برابر بود

و او با پوزخندی گفت:


اگر یک فرد انسان واحد یک بود


آن که زور و زر به دامن داشت بالا بود و آنکه

قلبی پاک و دستی فاقد زر داشت پایین بود ؟


اگر یک فرد انسان واحد یک بود

آنکه صورت نقره گون، چون قرص مه می داشت بالا بود ؟


وان سیه چرده که می نالید، پایین بود ؟


اگر یک فرد انسان واحد یک بود،


این تساوی زیر و رو می شد


حال می پرسم یک اگر با یک برابر بود


نان و مال مفت خواران از کجا آماده می گردید؟


یا چه کس دیوار چین ها را بنا می کرد؟


یک اگر با یک برابر بود


پس که پشتش زیر بار فقر خم می شد؟


یا که زیر ضربت شلاق له می گشت؟


یک اگر با یک برابر بود


پس چه کس آزادگان را در قفس می کرد؟


معلم ناله آسا گفت:


بچه ها در جزوه های خویش بنویسید:


یک با یک برابر نیست

خسرو گلسرخی

منبع:http://farzanegan-kd.blogfa.com


موضوعات مرتبط: اشعار ناب
[ چهارشنبه 4 آبان1390 ] [ 9:42 ] [ سارا سادات حسینی ]

دراینجا شش نکته برجسته برای اینکه یک معلم موفق باشید آورده شده است. هر معلمی می تواند با تمرکزبراین نکات ومهارتهای برجسته ازآنها بهره مند گردد. موفقیت درتدریس، همانند سایر جنبه های زندگی، بسیار به نگرش شما و شیوه های شما بستگی دارد.

1- داشتن حس شوخ طبعی: شوخ طبعی به شما یاری می رساند تایک معلم موفق بشوید. شوخ طبعی تنش، اضطراب واسترس رااز کلاس می زداید وکلاس رابا نشاط تر می کند وآنها را آماده می کند تا باتوجه بیشتر به معلم گوش فرا دهند. مهمتر از این شوخ طبعی به شما این اجازه را می دهد تا زندگی شادی داشته باشید وازشما یک آدم شاد و با نشاط بسازید.

2- نگرش مثبت داشتن(خوش بین بودن) :داشتن نگرش مثبت موهبتی بزرگ درزندگی است. این ویژگی می تواندبسیاری از کاستی های زندگی را مرتفع ساخته وبه ویژه درحرفه ی تدریس شمارا کمک کند. خوش بین بودن سبب می شود تابر مشکلات به راحتی غلبه کنید.

3- انتظارات بزرگ :یک معلم کارآمد انتظارات بزرگ دارد. شماباید طوری برخورد کنید تا متقاعد شوید که دانش آموزان شمامی توانند تاسطح انتظارات شما ارتقاء یابند. بنابراین شما به آنها اعتماد به نفس می بخشید. این بدان معنا نیست که انتظارات غیرواقع گرایانه بیافرینید. اما انتظارات ما یکی از فاکتورهای کلیدی در کمک کردن به دانش آموزان برای یادگیری وکسب موفقیت می باشد.

4- هماهنگی و سازگاری :به منظورایجاد فضای یادگیری مثبت، دانش آموزان شما باید بدانند باید روزانه چه انتظاراتی ازشما داشته باشند. لازم است شما هماهنگ باشید. این ویژگی سبب می شود تا فضای سالم یادگیری ایجاد شود واحتمال موفقیت شاگردان زیاد می شود. شگفت انگیزخواهد بود که دانش آموزان بتوانند بامعلمان خود سازگار وهماهنگ شوند تا مطالب رااز سطوح سخت تر تاسطوح آسان تر درک نمایند. با این وجود دانش آموزان ازتغیر دائمی قوانین کلاس بیزارند.

5- عدالت/انصاف :بسیاری از معلمان هماهنگی وعدالت را یکی می پندارند. یک معلم هماهنگ روز به روز تغییر نمی کند ویکسان عمل می کند. یک معلم عادل، دانش آموزان را به طور یکسان درموقعیت یکسان درنظر می گیرد. مثلاً دانش آموزان معلم خود را غیرمنصف می دانند اگرمعلمشان بایک گروه از دانش آموزان به طورمتفاوت برخورد کند.

6- انعطاف پذیری: یکی ازویژگی های مهم تدریس این است که پیوسته تغییروتنوع وجود داشته باشد. ایجاد اختلال وقطع روند تدریس بصورت یک امرمتعادل وجود دارد. بنابراین، یک نگرش انعطاف پذیری داشتن، نه فقط برای کنترل اعصاب معلم، بلکه برای خود دانش آموزان نیز مفیداست. زیرا آنها انتظار دارند که شما باتوجه به موقعیت، تغییراتی ایجاد نمائید وموقعیت را تحت کنترل خود داشته باشید.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر
[ یکشنبه 24 مهر1390 ] [ 16:48 ] [ سارا سادات حسینی ]

بوعلی سینا  می گوید: کسی که عهده دار تربیت کودکان می شود باید حداقل این خصوصیات را دارا باشد:
1- خردمند باشد: یعنی مهمترین خصیصه معلمی را که دانایی است دارا باشد و بر آنچه که آموزش می دهد تسلط علمی داشته باشد و بتواند پاسخگوی سوالات دانش آموزان باشد.


2- دیندار باشد: از دیدگاه تربیت دینی علی رغم اینکه بر دانایی معلم تاکید می گردد، با این وجود آن را شرط کافی برای نشستن بر کرسی معلمی نمی داند بلکه آنچه که معلم را الگو و سرمشق رفتاری دانش آموزان قرار می دهد، ادب، اخلاق و تقوای اوست. بنابراین منظوراز دینداری و دارا بودن این خصوصیات عالی، رفتاری است که لازم است شخصیت و منش معلم به آنها آراسته گردد.
3- آشنا با تربیت کودک باشد: بدون شناخت ویژگی های رشد و نیازها و خواسته های کودک در مراحل مختلف سنی و بدون آشنایی با چگونگی شکل گیری مفاهیم در ذهن کودک و دیگرابعاد شخصیتی او امکان تعلیم و تربیت وجود نخواهد داشت. معلم باید کودک را بشناسد و راههای تامین نیازهای عاطفی، اجتماعی وعقلی او را بفهمد.

4- باوقار و سنگین باشد: شغل معلمی به مانند دیگر شغل ها نیست، او با کرامت انسان سروکار دارد. اگر با وقار و با هیبت نباشد در چشم دانش آموزان کوچک جلوه می کند، در این صورت احترام و اعتماد از او سلب می شود. وقار و سنگینی و برخوردهای همراه با ادب و بیان سخنان حکیمانه، معلم را در نزد دانش آموزان بزرگ و قابل اعتماد می سازد و به عنوان الگو و تکیه گاه دانش آموزان محسوب می گردد.
5- با مروت باشد: این ویژگی نیز از این جهت مهم است که معلم با خردسالان و کودکان سروکار دارد، کسی که سخت دل و سنگدل است، نمی تواند با روحیه لطیف و ظریف کودک ارتباط برقرار کند. دل معلم باید نرم و به اصطلاح رحم دل باشد و از آنجایی که کودکان به علت کمی تجربه و کوچکی ظرفیت روانی خطاهای بسیاری را مرتکب می شود، معلم باید دارای روحیه گذشت و اغماض باشد و مروت و مردانگی را در مواقع لزوم و برای تادیب کودک در نظر داشته باشد.
6- پاکدامن باشد: این اصل از آنجا ناشی می شود که کودکان به معلم خود بسیار اعتماد دارند و هرگز در عفت و پاکدامنی او شک نمی کنند، لذا معلم باید از این اعتماد دانش آموزان در جهت تادیب آنها بهره جوید و حتی در اندیشه خود آنچه را که خلاف عفت و پارسایی است، نگذارند. فراموش نکنیم کوچکترین خلاف معلم در این راستا ضربه ای بر پیکره کودک می زند که قابل جبران نخواهد بود.
7- نظیف باشد: این اصل از این یافته روانشناسی ناشی می شود که کودکان قبل از آنکه به  مرحله تفکر منطقی و تفکر انتزاعی برسند در مرحله حسی- حرکتی قرار دارند؛ یعنی ابزار شناختشان از جهان حواس آنهاست. کودکان دبستانی افراد را از وضع ظاهرشان ارزیابی می کنند، در واقع معلمی که سر و صورت و لباسش مرتب، تمیز و شیک است در نظر کودکان فردی بزرگ و قابل احترام است و فردی که تمیز و نظیف نباشد، از او دوری می کنند و حرفهایش را جدی نمی گیرند و اگر کودکان او را الگوی خود قرار دهند، کودکانی بار خواهند آمد که نسبت به نظافت و بهداشت فردی بی مسئولیت خواهند بود.

8- راه معاشرت را بداند: این ویژگی از اصل تفاوت های فردی ناشی می گردد. روانشناسی امروز در شناخت توانمندی های روحی و روانی آدمی معتقد است که افراد دارای الگوهای متفاوتی در رفتار هستند، زیرا محیط ژنتیکی و محیط اجتماعی کودکان و پایگاه های فرهنگی واقتصادی آنان با یکدیگر متفاوت است. حتی کودکان دوقلوی همسان با هم برابر نیستند. بنابراین معلم باید بداند که با هر کودک چگونه باید برخورد و معاشرت نماید. نسخه یکسان پیچیدن برای همه در سیستم تعلیم و تربیت جواب نمی دهد. از طرف دیگر معلم باید بداند که کودک را چه وقت تشویق و چه وقت تنبیه کند و زمان و مکان مناسب برای تعلیم و تربیت را بشناسد


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر
[ یکشنبه 24 مهر1390 ] [ 16:33 ] [ سارا سادات حسینی ]

بگذارید با این حقیقت روبرو شویم، کنار آمدن با والدین بچه ها گاهی اوقات خیلی سخت است. اما کمی سیاست و دور‏اندیشی می تواند اوضاع را خیلی بهتر کند. مهارت های ارتباطی خوب در هر حرفه ای خیلی اهمیت دارد اما برای معلم موفق، این مهارت ها ضروری است. در این صفحه بعضی از مشکلات تکراری و الدین و معلم ها و راه حل هایی برای آنها را خواهید دید. امیدواریم که این راه حل ها برای شما هم مفید واقع شوند.

 

والدینی که در روز ملاقات خیلی مشتاق هستند

شما با دقت همه چیز را آماده کره اید. همه چیز منظم ومرتب است و خوب پیش می رود. اما هنوز شروع به حرف زدن نکرده اید که یک دست بالا می رود. شما با حوصله به سوال شخصی پدری درباره دخترش جواب می دهید. چند دقیقه بعد او دوباره سوال دیگری راجع به بچه خودش دارد. باز هم مودبانه جواب می دهید. به زودی دست های همه والدین بالا می‏رود تا درباره دخترشان بپرسند.

راه حل: کنترل جلسه را به دست بگیرید. به مادر یا پدر خیلی مشتاق یا نگران بگویید که او را درک می کنید اما وقت کم است و باید به مسائلی پرداخت که به درد همه بخورد و شما بعدا در یک جلسه خصوصی درباره بچه او حرف خواهید زد. به بقیه بگویید که سایرین هم می توانند از این امکان استفاده کنند. می توانید برنامه ملاقات ها یا شماره تلفنی در اختیار همه قرار دهید تا خیالشان راحت شود و بعد دوباره به موضوع اصلی برگردید و ادامه بدهید.

 

والدینی که می خواهند یادتان بدهند چطور درس بدهید

مادری تقاضای ملاقات کرده ولی نمی دانید می خواهد در چه موردی صحبت کند. بچه این مادر از لحاظ درسی و اجتماعی مشکل ندارد، برای همین اصلا حدسی نمی زنید. در روز ملاقات مادر مورد نظر وارد کلاس شده، می نشیند و شروع می کند به گفتن اینکه شما باید طور دیگری درس بدهید و برنامه تان نیاز به بهبود دارد!

راه حل: اول خوب گوش بدهید. تا ده بشمارید و یادتان باشد که شما حرفه ای هستید. حالت دفاعی نگیرید حتی اگر حس می کنید که توانایی کاریتان زیر سوال رفته است. قبل از هر دیداری با والدین طرح درس ها کتابهای معلم و اهداف پایه تان را آماده کنید. به والدین توضیح دهید که نحوه تدریس شما مطابق دستورالعملهای اینهاست. نشانشان بدهید که تحقیقات با نحوه تدریس شما موافق هستند. در آخر از آنها بخواهید موقع کارتان سر کلاس بیایند شاید اگر نحوه کار را ببیند، قانع شوند. اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، از مدیر بخواهید که کمکتان کند!

 

والدینی که هر روز در مدرسه هستند

درست مثل ساعت هر روز صبح! هر روز اصرار می کند که یک دقیقه از وقتتان را بگیرید اما البته بیشتر طول می کشد. موضوع حرفش مهم نیست اما حتما می خواهد حرف بزند.

راه حل: بگذارید بفهمد که شما به او توجه می کنید اما نمی توانید هر صبح این کار را بکنید. چند انتخاب برایش مطرح کنید و و روزها و ساعتهایی را که می توانید با او حرف بزنید به او اطلاع دهید. اگر آرام ولی محکم باشید، مشکل حل خواهد شد.

 

والدینی که هرگز درملاقات شرکت نمی کنند

 اهمیتی ندارد که چند بار نامه و دعوت نامه بفرستید، او هرگز شرکت نمی کند. شاید برای والدین به اندازه بچه نگران هستید. چه کار باید کرد؟

راه حل: تماس تلفنی راه حل فوری ای است. تا وقتی مستقیما با والدین حرف نزده اید، به تلفن کردن ادامه بدهید. از آنها بپرسید چه وقتی برای آمدن به مدرسه برایشان مناسب تر است. اگر از صبح تا شب کار می کردند، خواهش کنید وقت ناهارشان را به آمدن به مدرسه اختصاص بدهند. یا صبح زود شما را ببینند.

 

والدینی که فکر می کنند شما زیادی به بچه ها تکلیف می دهید

ناگهان به مدرسه می آید و راجع به تکالیف سر و صدا راه می اندازد.شکایت می کند که بچه اش حتی وقت خوابیدن هم ندارد. می گوید حتما شما کار خودتان را خوب انجام نمی دهید که بچه باید در خانه این همه کار کند. شما چه جوابی دارید؟

راه حل: هر چند باید به نگرانی آنها توجه کنید ولی الان وقتش نیست چون خیلی عصبانی هستند. به او بگویید خوشحال می شوید با او حرف بزنید ولی الان وقت مناسبی نیست. از او بخواهید شماره تلفنش را به شما بدهد تا در اسرع وقت با او تماس بگیرید ووقت ملاقات بگذارید. وقتی می خواهید ملاقات کنید از یک معلم دیگر یا مدیر یا مشاور مدرسه بخواهید حاضر باشند. توضیح بدهید که چرا و چقدر تکلیف می دهید. از والدین بخواهید ببینند که بچه چه زمانی به تکلیف اختصاص می دهد و آیا در تمام کردنش مشکل دارد که بیشتر از سایرین به تکلیف وقت اختصاص می دهد. اگر اینطور است سعی کنید دلایل این مشکل را پیدا کنید. برنامه ای تنظیم کنید که توانایی دانش آموزان را افزایش دهد. اگر مشکل هنوز باقی ماند با والدین برنامه کاری ای تنظیم کنید تا کارخانه را کنترل کنند و کمک کنند در وقت مناسب انجام شود.

 

والدینی که از نمره های فرزندانشان ناراحت هستند

روز بعد از کارنامه ها به شما زنگ می زند و با ناراحتی می گوید که فرزندش قبلا نمره های خوبی می گرفته اما الان افت کرده است. چه خبر است؟ چرا قبلا به من نگفتید؟

راه حل: نگذارید عصبانیت والدین شما را از کوره به در کند. همیشه لیست نمرات و کار پوشه بچه ها را دم دست داشته باشید و از روی آن و چیزهایی که در کلاس مشاهده کرده اید، جواب بدهید. شاید بچه تکالیفش را گم کرده باشد. به والدین ناراضی گوش بدهید و حرفشان را قطع نکنید. بعد سعی کنید برای حل مشکل با هم راه حلی پیدا کنید. شاید بهتر باشد نکاتی درباره درس خواندن یا منظم بودن تکالیف به والدین گوشزد کنید. به او یادآوری کنید که شما هم می خواهید بچه آنها موفق شود.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ دوشنبه 18 مهر1390 ] [ 18:11 ] [ سارا سادات حسینی ]

خدایا !

 به هر که دل بستم ، تو دلم را شکستی.

عشق هر کسی را که به دل گرفتم ، تو او را از من گرفتی.

هر کجا خواستم دل مضطرب و دردمندم را آرامش دهم و در سایه امیدی و به خاطر

آرزویی،برای دلم امنیتی  به وجود آورم،تو یکباره همه را بر هم زدی.

درطوفان های وحشت زای حوادث رهایم کردی تا هیچ آرزویی در دل نپرورم و به هیچ

 چیز امیدی نداشته باشم و هیچ وقت آرامش و امنیتی در دل خوداحساس نکنم.

خدایا!تو این چنین کردی تا به غیر از تو محبوبی نگیرم

 و به جز تویی آرزویی نداشته باشم و جز تو به چیزی یا به کسی امید نبندم

 و جز در سایه ی توکل به تو ، آرامش و امنیت را احساس نکنم...

خدایا !  تو را بر این نعمت ها شکر می کنم.

شهید چمران

 

 

 


موضوعات مرتبط: متفرقه
[ شنبه 2 مهر1390 ] [ 19:13 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

 

گروهی از بچه ها در نزدیکی دو ریل راه آهن، مشغول به بازی کردن بودند. یکی از این دو ریل قابل استفاده بود ولی آن دیگری غیرقابل استفاده. تنها یکی از بچه ها روی ریل خراب شروع به بازی کرد و پس از مدتی روی همان ریل غیرقابل استفاده خوابش برد.3 بچه دیگر هم پس از کمی بازی روی ریل سالم، همان جا خوابشان برد. قطار در حال آمدن بود ، و سوزن بان تنها می بایست تصمیم صحیحی بگیرد. سوزن بان می تواند مسیر قطار را تغییر داده و آن را به سمت ریل غیرقابل استفاده هدایت کند و  از این طریق جان 3 فرزند را نجات دهد و 1 کودک قربانی این تصمیم گردد و یا می تواند مسیر قطار را تغییر نداده و اجازه دهد که قطار به راه خود ادامه دهد.

سوال:

اگر شما به جای سوزن بان بودید در این زمان کوتاه و حساس چه نوع تصمیمی می گرفتید؟

بیشتر مردم ممکن است منحرف کردن مسیر قطار را برای نجات 3 کودک انتخاب کنند و 1 کودک را قربانی ماجرا بدانند که البته از نظر اخلاقی و عاطفی شاید تصمیم صحیح به نظر برسد اما از دیدگاه مدیریتی  چطور .... ؟

در این تصمیم، آن 1 کودک عاقل به خاطر دوستان نادان خود (3 کودک دیگر) که تصمیم گرفته بودند در آن مسیر اشتباه و خطرناک، بازی کنند، قربانی می شود.

 این نوع معضل هر روز در اطراف ما، در اداره ، جامعه در سیاست و به خصوص در یک جامعه دموکراتیک اتفاق می افتد، اقلیت قربانی اکثریت احمق و یا نادان می شوند.

کودکی که موافق با انتخاب بقیه افراد برای مسیر بازی نبود طرد شد و در آخر هم او قربانی این اتفاق گردید و هیچ کس برای او اشک نریخت. کودکی که ریل از کار افتاده را برای بازی انتخاب کرده بود هرگز فکر نمی کرد که روزی مرگش اینگونه رقم بخورد.

اگرچه هر 4 کودک مکان نامناسبی را برای بازی انتخاب کرده بودند ولی آن کودک تنها قربانی تصمیم اشتباه آن 3 کودک دیگر که آگاهانه تصمیم به آن کار اشتباه گرفته بودند شد. اما با این تصمیم عجولانه نه تنها آن کودک بی گناه وعاقل جانش را از دست داد بلکه زندگی همه مسافران را نیز به خطر انداخت زیرا ریل از کار افتاده منجر به واژگون شدن قطار گردید و همه مسافران نیز قربانی این تصمیم شدند و نتیجه این تصمیم چیزی جز زنده ماندن 3 کودک احمق نبود.

مسافران قطار را می توان به عنوان تمامی کارمندان سازمان فرض کرد و گروه مدیران  را همان کودکانی در نظر گرفت که می توانند سرنوشت سازمان (قطار) را تعیین کنند.

گاهی در نظر گرفتن منافع چند تن از مدیران که به اشتباه تصمیمی گرفته اند، منجر به از دست رفتن منافع کل سازمان خواهد شد و این همان قربانی کردن صدها نفر برای نجات این چند نفر است.

"به یاد داشته باشید آنچه که درست است همیشه محبوب نیست... و آنچه که محبوب است همیشه حق نیست!"

 

منبع:http://nasimenour.blogfa.com


موضوعات مرتبط: داستان، راهکار
[ پنجشنبه 24 شهریور1390 ] [ 22:27 ] [ سارا سادات حسینی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نظر شما بهترین معلم دنیا کیست؟!
این وبلاگ در نظر دارد شما معلمان عزیز مقطع ابتدایی را به بهترین ها تبدیل کند.بدیهی است هرگونه نظر از سوی شما بزرگواران باعث خوشحالی ما و پیشرفت هرچه بهتر وبلاگ میباشد .
(هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.)
برچسب‌ ها
امکانات وب